Hlavní navigace

On-line prodejcům domácích potřeb, elektroniky či módy se v roce 2015 daří

27. 4. 2015

Sdílet

České e-shopy rostly v prvním čtvrtletí meziročně o 23 %. Lidé mají větší zájem zejména o zboží do domácnosti, daří se i prodejcům elektroniky, módy či dětského zboží. Vyplývá to z výsledků analýzy společnosti Acomware.

Česká e-commerce patří tradičně k silně růstovým složkám maloobchodního prodeje: loňský obrat z prodeje zboží a služeb na internetu přesáhnul 70 miliard Kč, tedy více než 6 % obratu celého maloobchodu. „Pro letošní rok jsme my i další odborníci odhadovali, že e-shopy porostou o přibližně 15 %. Čísla za první čtvrtletí ale ukazují, že tempo růstu je zatím rychlejší, někde na úrovni 23 %,“ vysvětluje Jan Penkala, CEO konzultační společnosti Acomware. Zákazníci mají největší zájem o zboží určené do domácnosti (například nábytek), kde e-shopům rostl obrat v průměru o 34 %.

 

Zhruba 82 % zákazníků využívá při návštěvě internetového obchodu osobní počítač, 11,5 % mobil a necelých 7 % tablet. „V tržbách je situace mírně odlišná, tam stále jasně vládne PC s podílem zhruba 90,7 %. Mobily se na nich podílí ze 4,5 %, tablety ze 4,7 %,“ dokládá Penkala konkrétní údaje. Platí však, že e-shopům meziročně vzrostly příjmy ze všech typů zařízení.„Zákazníci s PC utratili v internetových obchodech o čtvrtinu víc než loni. Lidé s tabletem o 42 %. Premiantem jsou nákupy z mobilů, tam růst dosáhl dokonce 56 %,“ říká Penkala a dodává, že pro 2. čtvrtletí 2015 se očekává obdobné tempo růstu. Tahounem bude jarní sortiment – oblečení, sport, zahrada nebo také potraviny díky spuštění nových e-shopů.

soutez_casestudy

 

O průzkumu: V rámci analýzy byla zkoumána data na vzorku více než 70 českých e-shopů se souhrnným ročním obratem přibližně 2,7 miliardy Kč.

Byl pro vás článek přínosný?