Hlavní navigace

Osobní zkušenost s korupcí mají dvě třetiny top manažerů

23. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © Helder Almeida - Fotolia.com
Až dvě třetiny manažerů se domnívají, že česká společnost nedokáže fungovat bez korupce. Stejný podíl manažerů má osobní zkušenosti s korupcí.

Výše uvedené vyplývá z šetření mezi tuzemskými manažery, které koncem loňského roku provedla Česká manažerská asociace společně se Svazem průmyslu a dopravy ČR. Realizátorem šetření byla výzkumná agentura Ipsos. Na otázky průzkumu odpovědělo celkem 204 vrcholových manažerů, majitelů firem a středního managementu – v rozdělení na výrobu, služby a instituce/státní správu. Většina respondentů byli finalisté soutěže Manažer roku. Pohled manažerů v České republice na problém korupce je velmi kritický. Většina z nich (65 %) si však nedokáže představit, že by u nás byla vymýcena. Pětina z této skupiny je dokonce přesvědčena, že naše společnost „rozhodně nebude fungovat bez korupce“. Necelá polovina uvádí, že naše země „spíše nedokáže fungovat bez korupce“.

 

Korupce už s námi navždy zůstane

Nejvíce skeptických hlasů o tom, že se ČR rozhodně nezbaví korupce, zaznívá od manažerů z institucí a státní správy (29 %). Oproti tomu ve službách tento názor zastává necelá pětina respondentů (19 %) a ve výrobních podnicích „jen“ 14 %. Z výzkumu agentury Ipsos vyplývá, že pouze menší část manažerů (35%) se domnívá, že se česká společnost v té či oné míře dokáže vypořádat s korupcí. Zhruba čtvrtina manažerů soudí, že ČR „spíše dokáže fungovat bez korupce“. Jen necelá desetina manažerů je optimistická a dokáže si představit naší zemi „fungující bez korupce“. „Značná část manažerů nevidí zatím výrazné změny v oblasti korupce a jejím potírání. Je ale faktem, že boj s korupcí je během na dlouhou trať a efekty se projeví v praxi až za delší dobu,“ uvedl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

Sebelepší legislativa sama nepotře korupci

„Důležité je mít dobrou legislativu a průhledné zákonodárství. Sebelepší legislativa sama nepotře korupci. Je k tomu potřeba vůle, která dokáže prosadit vymahatelnost práva, reformu státního zastupitelství a která dořeší velké korupční případy v této zemi až po odsouzení viníků,“ uvedl Radek Špicar. Co se týká osobních zkušeností s korupcí, přiznaly ji dvě třetiny manažerů (67%). Z toho více jak čtvrtina se s korupcí setkala vícekrát. Polovina respondentů uvedla, že se s korupcí setkala ojediněle. Naproti tomu více jak čtvrtina manažerů (28%) se s korupčním jednáním nesetkala a 5 % respondentů odmítlo odpovědět. Z hlediska předmětu činnosti je korupční prostředí rozšířenější ve službách (až 37 %) respondentů uvedlo, že se s korupcí setkalo vícekrát, následují instituce a státní správa (26 % ). Ve výrobních podnicích se s korupčním jednáním setkala vícekrát pětina manažerů (22 % ).

„Náznaků protikorupčních řešení vzniká řada a množství opatření se zvyšuje. Pokud ovšem politická sféra jednoznačně neukáže ochotu otevřít velké kauzy, nesetká se její snaha v očích byznysu a občanů s pochopením,“ uvedl Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace, která je členem Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

„Korupce zatěžuje konkurenceschopnost českých firem i institucí a je i brzdou dalšího rozvoje – i když se to třeba mnohým nezdá, respektive nechce zdát. Věřme, že se konečně něco začne dít a že se zhruba dvě třetiny manažerů, kteří si nedovedou představit vymýcení korupce u nás ve společnosti, hluboce mýlí, “ uvedl Tomáš Macků, Research & Communication Director výzkumné agentury Ipsos.

 

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

Foto: © Helder Almeida - Fotolia.com

 

 

Byl pro vás článek přínosný?