Hlavní navigace

Parlamentem projednávané znění novely zákona o dani z přidané hodnoty přináší riziko nekontrolovatelného růstu administrativy

4. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © froxx - Fotolia.com
Problematická novela zákona o dani z přidané hodnoty, právě projednávaná Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, postihne v první řadě drobné podnikatele.

Elektronické kontrolní hlášení pro účely správy DPH, zaváděné novelou zákona o dani z přidané hodnoty, postihne v první řadě přes 300 tisíc čtvrtletních plátců DPH. Novela jim stanovuje novou povinnost měsíčního vykazování. Pro všechny plátce DPH přitom novela zavádí blíže nespecifikovaný rozsah vykazovací povinnosti formulací „údaje potřebné pro správu daně“. To může teoreticky zahrnovat téměř neohraničené množství údajů.

 

Transakce s významným rizikem podvodů...

Vláda neakceptovala připomínky Hospodářské komory České republiky (HK ČR) a zákon je projednáván parlamentem ve druhém čtení. HK ČR navrhovala například zavedení limitu tržeb ve výši 500 tisíc korun pro zdaňovací období, který by z nové administrativní povinnosti vyňal drobné podnikatele tvořící více než čtvrtinu všech plátců. Akceptace této a dalších připomínek HK ČR by snížila i nápor na finanční správu – její zahlcení novými daty by bylo oproti vládnímu návrhu zhruba o třetinu nižší. Přitom je zřejmé, že transakce s významným rizikem podvodů, vůči kterým je opatření namířeno, by byly soustředěny ve zbývajících dvou třetinách údajů.

 

Snižuje právní jistotu podnikatelů

HK ČR nezpochybňuje dlouhodobý cíl vlády zefektivnit výběr daní. Novela ve schvalovaném znění však snižuje právní jistotu podnikatelů a popírá zásadu, že veřejná moc může konat pouze to, co je stanoveno zákonem. Pouhou změnou formuláře pro kontrolní hlášení může být rozsah hlášení v podstatě libovolně rozšiřován. Problematický je i očekávaný přínos do veřejných rozpočtů ve výši 5 až 10 miliard korun ročně, protože důvodová zpráva při kalkulaci dopadu operuje se zahraničními zkušenostmi se zavedením poněkud jiného nástroje – elektronické evidence tržeb.

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?