Hlavní navigace

Platy se velmi liší podle krajů: strojařům se daří pod Ještědem, účetním v Praze

3. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © Nataliya Hora - Fotolia.com
Skladník v Brně si vydělá v průměru o tři tisíce více než jeho protějšek v Ostravě. Recepční z Brna má až o šest tisíc vyšší plat než její kolegyně z Olomouce. Jak zjistila společnost Grafton Recruitment, zdaleka ne vždy platí, že si lze nejvíce vydělat v hlavním městě.

Hlavní město je stále zaslíbeným místem pro širokou skupinu uchazečů o zaměstnání. Daří se zde zejména pozicím v administrativě, bankovnictví, personalistice či marketingu. Stále více však platí, že některé obory jsou pro uchazeče o zaměstnání platově atraktivnější v konkrétní lokalitě. Například v Libereckém kraji jsou ve srovnání se zbytkem České republiky nejvyšší platy v oblasti strojírenství a výroby. Stále více se setkáváme s rozdíly u nižších a středních pracovních pozic v rámci jednotlivých regionů,“ vysvětluje Luboš Rejchrt, ředitel společnosti Grafton Recruitment.

 

Vzhůru pod Ještěd!

IT technik si v průměru nejvíce vydělá v Liberci a to dokonce o něco málo více než v Praze. Oproti tomu ale ve Zlíně bude jeho měsíční plat nižší až o 16 tisíc. „V posledních letech stále více platí, že pokud chci dosáhnout na nejlepší platové ohodnocení ve svém oboru, měl bych být připraven za prací dojíždět anebo se i přestěhovat,“ upozorňuje Luboš Rejchrt. To se podle jeho slov projevuje i ve zvyšující se ochotě za prací každý den dojíždět. „Podle našich výzkumů jsou lidé ochotni každý den dojíždět za prací až 45 minut. V minulosti to bylo pouze půl hodiny,“ dodává Rejchrt.

 

Bankovnictví stagnuje, poptávka po "ajťácích" roste  

Co se týče současného stavu pracovního trhu, již tradičně je velký zájem o uchazeče v IT a telekomunikacích. „Nejvíce poptávané pozice na trhu jsou vývojáři a analytici se znalostí angličtiny,“ říká Luboš Rejchrt, podle něhož jsou ale firmy v současnosti více selektivní při výběru zaměstnanců. 

Přes pokles průmyslové výroby v posledním roce je na trhu stále velká poptávka po technicky vzdělaných lidech – vysokoškolácích i středoškolácích se znalostí angličtiny nebo němčiny.  

Z pohledu trhu práce je velice atraktivní také farmaceutický průmysl. Důvodem je především tuzemský demografický vývoj a z něj plynoucí rostoucí poptávka po léčivech. Na druhou stranu jsou zde vysoké požadavky na kvalifikaci uchazečů. Oproti tomu například bankovnictví zažívá spíše krušné časy. Největší banky v ČR letos počty svých zaměstnanců spíše snižovaly. Největší poptávka v tomto oboru pak byla po obchodních pozicích v korporátním segmentu a specialistech. „Kvůli propouštění a vysokému počtu uchazečů neočekáváme, že by v tomto segmentu mohlo v příštím roce dojít k výraznějšímu nárůstu platů,“ upozorňuje Luboš Rejchrt.

 

Stavebnictví musí umět stavět s úsporami

Trend poklesu ve stavebním průmyslu z posledních tří let stále pokračuje, což se také odráží v nízké poptávce po nových zaměstnancích. Daří se pouze ve stavebnictví, které se věnuje úsporám energie, a to jak v nové výstavbě, tak v rekonstrukcích. Roste poptávka po kvalifikovaných obchodnicích a to na všech úrovních.

 

Tabulku platů u vybraných pozic podle krajů ČR, respektive  celou výchozí studii poskytne společnost Grafton Recruitment.

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?