Hlavní navigace

Počet uskutečněných nedobrovolných dražeb překonal loňská čísla

9. 12. 2011

Sdílet

V listopadu byl překročen počet nedobrovolných dražeb, který se v České republice uskutečnil během celého minulého roku, což bylo 770. K 30. listopadu 2011 bylo evidováno 804 uskutečněných nedobrovolných dražeb.

Ve smyslu údajů výše se tak naplňují se prognózy ze začátku roku, že v souvislosti s krizí, neschopností lidí splácet své úvěry a nefunkčností realitního trhu jejich počet naroste.

„Tento vzestupný trend sledujeme již od minulého roku, kdy došlo k téměř zdvojnásobení počtu nedobrovolných dražeb oproti roku 2009. K dnešnímu dni se již uskutečnilo přes osm set, a to máme ještě jeden celý měsíc do konce roku. Ekonomická situace tak dává tušit, že i v nadcházejícím roce budeme moci sledovat jejich další navýšení,“ komentoval situaci Radim Hasman, předseda představenstva Eurodražby.cz. 

Ačkoli institut nedobrovolné dražby vznikl před jedenácti lety především pro banky, objevuje jej tento sektor až nyní. Důvodem byla skutečnost, že v předchozí dekádě bylo těchto případů pomálu. Ty se buď neřešily, nebo se využívalo především exekuční řízení. Tím, že došlo k nárůstu nesplácených úvěrů, musely začít banky hledat efektivnější způsob, jak se s nastalou situací vypořádat.

 

Transparentnost prodeje je samozřejmostí... 

Nakonec jejich volba padla oprávněně na nedobrovolné dražby, které jsou na rozdíl od exekučního řízení podstatně rychlejší. Celý proces včetně příprav trvá od 60 do 90 dnů, což v porovnání s exekučním řízení, které mnohdy trvá více jak rok, je velkou výhodou. Ve prospěch nedobrovolných dražeb také hovoří i finální prodejní cena nemovitosti, která zpravidla dosahuje 70 až 80 % reálné tržní hodnoty. Transparentnost prodeje je samozřejmostí, nemovitost je veřejně inzerována a každý, kdo má o ní zájem, se dražby může zúčastnit. Navíc je jasné, že novým vlastníkem se stane ten, kdo nabídne nejvíce. K popularitě přispívá i zavedení online služeb, jako je sledování dražby v reálném čase, což nabízí jako jediná společnost Eurodražby. Stejně tak se zájemce, který nemůže být přítomen, může dražby účastnit i na dálku formou zástupce. 

„Je třeba podotknout, že o nemovitosti nabízené v dražbě bývá velký zájem i při stagnaci jiných prodejních kanálů na realitním trhu. Díky tomu lze v dražbě dosáhnout maximální možné prodejní ceny. Pochopitelně ale také záleží na zkušenostech a schopnostech dražebníka a jeho etablovanosti na trhu. Ze své mnohaleté zkušenosti z realitního trhu, mohu říci, že veřejná dražba je jedním z nejistějších a nejtransparentnějších způsobů koupě nemovitosti,“ dodal Radim Hasman.

 

 

 

Zdroj: EURODRAŽBY.CZ

 

Byl pro vás článek přínosný?