Hlavní navigace

Podzimní virózy: lepší je zůstat doma. Přibývá firem nabízejících tzv. sick days

23. 10. 2015

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Na co má nárok zaměstnanec, pokud onemocní na pár dní nebo na týden lehkou chřipkou či podzimním nachlazením? Stále více firem si uvědomuje, že je mnohem výhodnější nechat nemocného pracovníka doma a nekrátit mu výplatu.

„Je totiž lepší, když nemocný nepřijde do kontaktu se zdravými kolegy,“ komentuje to Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

 

Některé firmy zaměstnancům nabízejí tak zvané „sick days“ - možnost zůstat doma na pár dní doma bez lékařského potvrzení. V jiných firmách umožňují zaměstnancům práci z domova neboli home office. I tento model přijde při krátkodobých lehčích onemocněních vhod. Obojí se však týká kancelářských procesí. Například lidé z výroby většinou čerpají obvyklou nemocenskou.

 

„Zaměstnaneckým benefitem je také dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a výplatou do plné výše, aby lidé během nemoci nepřicházeli o část svého platu,“ dodává Tomáš Surka. Obecně totiž platí, že první tři dny nemoci nemá zaměstnanec nárok na žádnou náhradu, následující dobu (do čtrnácti dnů) hradí zaměstnavatel. Při delší nemoci pak nemocenskou vyplácí stát z pojištění.

ICTrocenka

 

Předcházet chřipce je někdy možné díky očkování. „Některé firmy očkování zaměstnancům proplácejí, ale spíše se jedná o výjimky. Většinou si lidé za tuto prevenci platí sami nebo jim přispívá pojišťovna,“ uvádí Tomáš Surka.

Byl pro vás článek přínosný?