Hlavní navigace

Pomalé služby a oživující příjmy od zahraničních turistů

11. 5. 2010

Sdílet

Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným dnes, 11. května.

Čtvrtletní zprávy o tom, jak si vedl sektor tržních služeb české ekonomiky a informace o cestovním ruchu mají mnoho společného. Ukazují chronologický vývoj hospodářské krize, jak v ČR, tak v zahraničí. Docela přesně vykreslují známý fakt, že sektor služeb reaguje – zejména ve srovnání s průmyslem – na hospodářský útlum opožděně a stejně tak se zpožděním startuje do nové růstové fáze ekonomického cyklu.

 

Drahomíra DubskáO čem se komu může zdát 

Právě proto je v údajích za letošní první čtvrtletí v ČR nadále zaznamenáván pokles tržeb ve službách. Vyjádřeno v reálných podmínkách jde sice ve srovnání s meziroční propadem za poslední kvartál loňského roku (-9,3 %) o pokles pouze poloviční (-4,7 %), ale ve srovnání s průmyslem je zaostávání víc než patrné – zde totiž letošní razantní růstová tempa (ovlivněná samozřejmě úpadkem srovnatelného období roku 2009) vyvrcholila v březnu desetiprocentním zvýšením objemu produkce. O tom se zatím může zejména některým odvětvím tržních služeb jen zdát.

Přitom odvětví služeb vázaná na produkční odvětví už vstávají z mrtvých – v logice věci. Tržby v dopravě a skladování, těžících z dynamiky průmyslu, stouply v prvním čtvrtletí o 1,2 % a stejným meziročním růstem ožil i operativní leasing osobních aut, kde však stále významný propad leasingu strojů a nákladních automobilů strhl tuto skupinu do výsledného meziročního poklesu. Silniční doprava rostla nejrychleji od třetího čtvrtletí 2007.

 

Agonie těch druhých 

Agonie ostatních odvětví tržních služeb však pokračovala – právníci a účetní stržili ve srovnání s prvními třemi měsíci roku 2009 méně o 9,2 %, architekti o 13,7 %. V reklamě šli s cenami dolů, takže pokles tržeb se poněkud zmírnil (-5,2 %). Operátoři v telekomunikacích však zřejmě vzpomínají na zlaté časy nástupu mobilních telefonů a jejich extrémní obliby – jejich tržby totiž klesly letos v prvním čtvrtletí nejvíce od počátku sledování. Největší propad však zaznamenala skupina ostatních činností patřících do profesních a technických služeb (-18,4 %) – o služby např. fotografů, překladatelů či návrhářů opravdu zájem není, jak plyne z téměř pětinového poklesu jejich tržeb.

 

Orloj se zase táhne 

Zahraniční turisté už cesty do České republiky přestali odkládat. Přijelo jich přes milion, což bylo proti stejnému období loni o téměř tři procenta více. Tržby za ubytování a stravování to však příliš neovlivnilo, jen meziroční pokles se zmenšil. Může to však být i cenovou politikou hotelů s více hvězdičkami, které ve snaze přebít konkurenci výrazně zlevňují. Domácí hosté však vlivem krize zájem nemají, a to je zřejmě hlavní důvod osmiprocentního poklesu tržeb ubytovacích a stravovacích služeb. Nezbývá než čekat.

 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu  

 

Text informací o vývoji tržeb ve službách a cestovních ruchu za letošní první čtvrtletí vydaných ČSÚ dnes v 9 hodin lze nalézt na

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cslu051110.doc

a http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/ccru051110.doc

ICTrocenka

 

 

Byl pro vás článek přínosný?