Hlavní navigace

Trendy v cestovním ruchu

11. 5. 2010

Sdílet

Česká ekonomika ožívá i při pohledu na indikátory, které ve srovnání s hlavními složkami HDP či výkony odvětví většinou nepoutají tolik pozornosti.

Takovou sférou je i cestovní ruch. Přestože jsou pozitivní meziroční posuny v letošním prvním čtvrtletí lepší proti dynamice propočtené za souhrn předchozích čtyř kvartálů (ta určuje jakýsi průměrný vývoj, s nímž je srovnáno aktuálně statisticky podchycené čtvrtletí), v mnoha charakteristikách cestovního ruchu se zatím nepodařilo vymanit z pásma značícího meziroční pokles. 

 

Otřepat se z krize

V čem se tedy cestovní ruch v České republice v období doznívající krize zlepšil? Přijelo více hostů, ale jen těch zahraničních. Domácích zaznamenala ubytovací zařízení meziročně méně, i když trend se zlepšuje – v průměru předchozích čtyř čtvrtletí byl propad návštěvnosti domácích hostů hlubší. Z proporcí je také zřejmé, že v zemích, které se otřepaly z krize rychleji, již lidé dostávají opět chuť cestovat, tedy přinejmenším do České republiky. Je nepochybné, že menší počty domácích hostů lze vysvětlit zredukovanou dynamikou jejich příjmů, masovými odchody do předčasných starobních důchodů (v prvním čtvrtletí přibylo rekordních 31 tis. nových starobních důchodců) nebo odloženou spotřebou ve snaze budovat si raději finanční rezervy.

 

Přižeň Němce a ostatní cizozemce, svatý Václave! 

Turisté z Německa tvořili zhruba čtvrtinu hostů, kteří navštívili v letos v prvním čtvrtletí Českou republiku. Bylo jich přes čtvrt milionu a přestože jejich podíl nedosahoval téměř třetinových úrovní jako na počátku dekády, byl nejvyšší od roku 2006. Turistů z Číny, Japonska a ostatních asijských zemí přijelo do ČR zhruba stejně jako polských občanů, turistů  z Ruska, Velké Británie nebo Itálie (zhruba 70 tisíc). Vykázané počty přenocování stouply meziročně pouze v Praze, středních a jižních Čechách a také v Jihomoravském kraji. Návštěvníků lázní bylo méně než loni, což však způsobil pokles příjezdů cizinců. Domácí naopak lázeňskou péči vyhledávali více než před rokem.

 

Na plážích vás spočítáme 

Nástup do letních měsíců naznačí, zda síla krize nahrne domácí turisty do oblíbených vodáckých kempů, chatových osad a turistických ubytoven nebo zda jejich návštěvy posílí tržby hotelů a penzionů. Statistika výjezdového cestovního ruchu pak ukáže, do jaké míry se Češi museli vzdát svých oblíbených chorvatských pláží a návštěvy nekrásnějších evropských měst. 

 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu

FIN24

  

Text informace o vývoji cestovního ruchu v prvním čtvrtletí lze nalézt na stránkách Českého statistického úřadu.

Byl pro vás článek přínosný?