Hlavní navigace

Poplatníci pobírající starobní důchod mají opět nárok na základní slevu na poplatníka

10. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © arahan - Fotolia.com
Ústavní soud (ÚS) v červenci letošního roku dospěl k závěru, že ustanovení v zákoně o daních z příjmů, jež od roku 2013 znemožňuje poplatníkům pobírajícím starobní důchod uplatnit základní slevu na dani ve výši 24 840 Kč za rok, porušuje princip rovnosti. Vyhlášením nálezu ÚS ve Sbírce zákonů dne 4. srpna 2014 bylo uvedené ustanovení zrušeno a starobní důchodci tak mají na tuto základní slevu na dani opět nárok.

ÚS ve svém nálezu dále uvedl, že základní slevu na dani mohou pracující důchodci uplatnit v celém kalendářním roce 2014. Rok 2013 nálezem ÚS dotčen není a nárok na slevu za tento rok zpětně nevzniká.

 

Zaměstnavatelé mohou začít uplatňovat základní slevu na dani v rámci měsíční mzdové agendy u pracujících důchodců poprvé za měsíc srpen 2014, a to v případě, že tito zaměstnanci podepsali Prohlášení, v němž uplatnili základní slevu na dani.

 

Jiná situace je u pracujících důchodců, kteří sice Prohlášení na zdaňovací období 2014 podepsali, avšak o uplatnění základní slevy na dani v něm nepožádali. Tito zaměstnanci – pokud si přejí, aby jim byla základní sleva na dani uplatněna v rámci mzdové agendy – musí o slevu požádat formou provedení změny v Prohlášení.

 

Aby pracující důchodci mohli uplatnit slevu na dani i za předcházející měsíce roku 2014 (leden až červenec), doporučujeme požádat zaměstnavatele o roční zúčtování či podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2014.

 

 

podcast

 

Zdroj: KPMG

Byl pro vás článek přínosný?