Hlavní navigace

Pražské hotelnictví se v roce 2013 dostalo z krize, obsazenost pokojů vzrostla, vedou Rusové před USA

9. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © iNNOCENt - Fotolia.com
Zvyšovat návštěvnost se dařilo zejména luxusnějším 5* hotelům. U hotelů nižších kategorií byl již nárůst méně znatelný. Ubytování ve většině pražských hotelů je sjednáváno v eurech, ale téměř veškeré náklady hotelu jsou hrazeny v CZK. Hotel tedy nyní za stejnou euro sazbu za pokoj obdrží více českých korun.

Hotelový trh v Praze se dle všeho začíná dostávat z krize. Důvodů je více, jedná se o pokračující nárůst počtu turistů v hlavním městě, zlepšující se kondici české i evropské ekonomiky, intervenci České národní banky v posledním čtvrtletí loňského roku, ale i pokračující investice do standardu hotelů. Průměrná obsazenost pokojů oproti roku 2012 vzrostla o cca 1,5 %. Průměrná obsazenost pokojů téměř dosáhla hodnot předkrizového období, tedy roku 2007. Vzhledem k tomu, že v roce 2007 bylo v Praze přibližně o 4 000 pokojů méně, se jedná o velmi pozitivní výsledek. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Labartt Hospitality, kterého se aktivně zúčastnilo 21 hotelů od 3 do 5* s celkovým počtem 4 458 pokojů.

 

Letos se čekají rovněž bohaté žně

V pozitivním duchu se nesou taktéž vyhlídky pro rok 2014: „V roce 2014 se dá očekávat vyšší obsazenost hotelů než v roce 2013, čímž by byla překonána průměrná obsazenost z předkrizových let,“ říká Jan Ficek, výkonný ředitel Labartt Hospitality. Výsledky průzkumu potvrzují a rozvíjejí výstupy z pravidelného šetření prováděného nadnárodní skupinou STR Global.

Zvyšovat obsazenost se dařilo zejména luxusnějším 5* hotelům. U hotelů nižších kategorií byl již nárůst méně znatelný. Dle výsledků prvních statistik Českého statistického úřadu byl rok 2013 rekordní, co se týče příjezdů turistů do České republiky, což napovídá, že i Praha měla pravděpodobně v tomto roce rekordní návštěvnost. Konkrétní čísla budou známa, až ČSÚ vydá statistiky o počtu příjezdů turistů a jejich přenocování za rok 2013.

Velmi pozitivně přijali hoteliéři intervenci ČNB koncem roku 2013. V dobré náladě vyhlížejí zejména sezónu 2014, kdy by se měl tento krok plně projevit. Hoteliéři z 3 a 5* hotelů očekávají lepší obsazenost než v roce 2013. Většina 4* hotelů očekává stejnou obsazenost jako minulý rok.

 

Devalvace koruny pomáhá

Ubytování ve většině pražských hotelů je sjednáváno v eurech, ale téměř veškeré náklady hotelu jsou hrazeny v CZK. Hotel tedy za stejnou euro sazbu za pokoj obdrží více českých korun. „Tím i dochází k růstu provozního zisku (GopARu = Gross operating profit per available room) za pokoj,“ doplňuje Ondřej Zajíc, Senior Manager Labartt Hospitality. To je důležité už proto, že průměrnou dosaženou cenu za pokoj se již několik let nedaří zvyšovat. Náznak zvyšování byl zaznamenán pouze v roce 2011 a 2012, tento trend se však nepodařilo v roce 2013 udržet - průměrná cena za ubytování v eurech klesla o 1,6 % na 71,5 EUR.

S ohledem na to, že nejvyšší obsazenost zaznamenávají 5* hotely, měli by se podle Labartt Hospitality i další hoteliéři zaměřit na zvyšování kvality svých služeb a renovaci interiérů. To by mohlo mít přímý vliv i na zvýšení průměrné ceny za pokoj. Také by mohl pomoci fakt, že se pro rok 2014 nechystá výrazné navýšení kapacity v rámci 5* segmentu.

Naopak v segmentu 3 a 4* hotelů by se v roce 2014 mělo otevřít několik hotelů, což může negativně ovlivnit průměrnou obsazenost i dosaženou cenu. Navýšení kapacit však může být kompenzováno vyšším počtem příjezdů a přenocování turistů, pro což má Praha tento rok předpoklady.

 

Plánuje se otevření několika nových hotelů

Většina hotelů oslovených společností Labartt Hospitality se shoduje, že struktura klientely se oproti roku 2012 příliš nezměnila. Do 5* hotelů jezdí více turistů, avšak mírně ubylo korporátních klientů. U hotelů 4* tomu bylo přesně naopak, dá se tedy říci, že firemní klientela se nyní soustřeďuje více do 4* hotelů. Do pražských hotelů jezdí trvale nejvíce hostů z Ruska, USA, Velké Británie a Německa.

Délka pobytu hostů se oproti roku 2012 příliš nezměnila. Turisté v pražských hotelech stále průměrně zůstávají 2,5 dne a délka jejich pobytů má spíše klesající tendenci.

ICTrocenka

Z průzkumu tedy vyplývá, že nálada na pražském hotelovém trhu je optimistická a hoteliéři očekávají pozitivní výsledky i v roce 2014, kdy se plánuje otevření několika nových hotelů s dohromady více než 500 pokoji, z nichž bude většina situována přímo v centru Prahy. To bude mít vliv zejména na obsazenost hotelů vzdálenějších od samotného centra města. „Předpokládáme, že situace se bude na hotelovém trhu i nadále stabilizovat a v nadcházejícím období se budou optimistické předpoklady hoteliérů shodovat s reálnými pozitivními výsledky,“ uzavírá Jan Ficek.

 

Byl pro vás článek přínosný?