Hlavní navigace

Při hledání práce se dnes na agentury obrací třetina lidí

15. 6. 2017

Sdílet

 Autor: © Chris Bett - Fotolia.com
Způsob hledání zaměstnání se v Česku mění. Zatímco v minulosti se lidé obraceli na úřady práce nebo klasickou inzerci, dnes oslovují personální agentury. Dle údajů Českého statistického úřadu se na ně spolehne každý třetí uchazeč. Inzeráty se tak stávají minulostí.

V posledních deseti letech se téměř zdvojnásobil počet lidí, kteří se při hledání zaměstnání obracejí na personální agentury. Zatímco v roce 2006 využívalo agenturních služeb jen 18 % Čechů, loni už to byl dle údajů ČSÚ každý třetí uchazeč o zaměstnání. Na vzestupu jsou přitom specializované agentury, které se zaměřují na konkrétní odvětví. Jejich výhodou je detailní znalost oboru a rychlé obsazování pozic.

 

„V e-commerce jsme cítili velkou poptávku po zaměstnancích s relevantními zkušenostmi a znalostmi, chtěli jsme proto vyjít trhu vstříc. Znalost konkrétního oboru a lidí v něm nám umožňuje propojovat firmy jen s kvalitními kandidáty,“ tvrdí Magdaléna Divišová ze společnosti Online People, jež se zaměřuje na propojování lidí a firem v e-commerce a online marketingu. „Řada HR expertů již delší dobu tvrdí, že budoucnost nabírání zaměstnanců je v agenturách s úzkou specializací,“ potvrzuje vzrůstající trend Darina Wiedermann Janíčková ze společnosti Talentica.

 

Specializované agentury najdou zaměstnance rychleji

Dle odborníků je důvodem rostoucí oblíbenosti specializovaných agentur především jejich přehled v konkrétním segmentu. Zaměřují se na úzce specifikovanou skupinu oborů, jako jsou IT, strojírenství nebo e-commerce, a vytvářejí se svými klienty dlouhodobé vztahy. Odborné agentury tak mohou lépe najít člověka, který se na danou pozici hodí. „Externí nábor je v dnešní době už daleko více o schopnosti agentury najít a přivést k jednacímu stolu kandidáty, které firma sama oslovit nedokáže,“ doplňuje Michal Toman ze společnosti Engage Advisory. Jde většinou o odborníky, kteří jsou v době poptávky dosud v pracovním svazku s jinou firmou.

ICTZ24

 

Díky přehledu v konkrétním odvětví jsou v praxi tyto agentury schopné najít firmě zaměstnance výrazně rychleji než klasická inzerce na pracovních portálech. Šetří tak čas nejen firmě, ale též samotným uchazečům. Rychlé obsazení navíc znamená i finanční úsporu. „Pokud si firma spočítá, kolik ji stojí absence odborníka na klíčovém oddělení nebo pozice obsazená špatným kandidátem, dá se v dlouhodobém období mluvit o výrazných úsporách,“ dodává Toman.

Byl pro vás článek přínosný?