Hlavní navigace

Priority vlády v personální oblasti se liší od potřeb zaměstnavatelů

12. 4. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pokud by stát poskytoval podporu na zaměstnávání znevýhodněných uchazečů, motivovalo by to jen třetinu zaměstnavatelů, ukázal rychlý online průzkumu personální agentury Předvýběr.CZ mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů a šéfů firem.

Vyšší šanci dát práci seniorům, mladým lidem z dětských domovů, lidem po léčbě ze závislosti nebo propuštěným vězňům vlažně připustilo výběrem varianty odpovědi „spíš ano“ 35 % dotázaných. Naopak 52 % jich odpovědělo „spíš ne“ a třináct procent dokonce „rozhodně ne“.

„Není to moc překvapivé, protože zaměstnavatelé v této oblasti mají jasno už dlouho. Tam, kde to dává smysl, znevýhodněné lidi rádi zaměstnávají. Případná další podpora nijak nezmění situaci na trhu práce,“ komentuje František Boudný, ředitel personální agentury.

Koncem března vláda poslala do parlamentu návrh zákona, který má pomáhat znevýhodněným lidem v návratu na pracovní trh prostřednictvím integračních sociálních podniků. Cílem má být rozšíření stávajícího systému zaměstnávání zdravotně znevýhodněných osob i o lidi, kteří čelí sociálnímu znevýhodnění.

Firmy chtějí jednodušší výpověď

Ani původně vládou plánovaný záměr upravit zákoník práce, aby umožnil dát zaměstnanci jednodušeji výpověď i bez udání důvodů, který nakonec kabinet stáhnul, neodpovídá požadavkům pracovního trhu. Současnou úpravu výpovědí označilo 78 % zaměstnavatelů jako zásadní problém.

Mzdová politika je v tuzemsku transparentní

Podle průzkumu se zlepšuje situace okolo mezd: v 65 % podniků je rozdíl výplat mužů a žen na srovnatelných pozicích menší než desetina, naopak je tomu jen u necelých devíti procent firem. Téměř polovina (44 %) zaměstnavatelů už považuje za standard uvádět výši nabízené mzdy v pracovních inzerátech. A ve 39 % lidé, kteří do firmy nastoupili dříve, berou stejně jako noví zaměstnanci.

Největší zájem mají firmy o absolventy bez praxe (65 %), 26 % dotázaných by si vybralo seniora se zkušenostmi a jen necelých devět procent zaměstnavatelů by dalo přednost ženě ve věku vhodném pro mateřství.

Shrnutí odpovědí stálých klientů agentury na jednotlivé otázky

Vláda uvažovala o úpravě zákoníku práce tak, aby bylo možné dát zaměstnanci jednodušeji výpověď, i bez udání důvodu. Zdá se, že od svého záměru upustila. Je podle vás současná úprava výpovědí zásadním problémem pro zaměstnavatele? 

34,8 % rozhodně ano

43,5 % spíš ano

21,7 % spíš ne

0 % rozhodně ne

Jiným návrhem, který naopak prošel do sněmovny, je podpora zaměstnavatelů, kteří dají práci znevýhodněným uchazečům (seniorům, mladým z dětských domovů, lidem po léčbě ze závislosti nebo propuštěným vězňům). Motivovalo by vás to k jejich zaměstnávání víc než nyní?

0 % rozhodně ano

34,8 % spíš ano

52,2 % spíš ne

13 % rozhodně ne

Jak moc transparentní je u vás mzdová politika?

(zde respondenti mohli vybrat více odpovědí)

65,2 % rozdíl mezd mužů a žen na srovnatelných pozicích je menší než 10 %

8,7 % rozdíl mezd mužů a žen na srovnatelných pozicích je větší než 10 %

39,1 % lidé, kteří nastoupili dříve, mají stejnou mzdu jako noví zaměstnanci na srovnatelných pozicích

8,7 % každý v týmu víceméně zná mzdy svých kolegů

21,7 % většina členů týmu víceméně zná mzdy svých kolegů

43,5 % pokud nabíráme nové zaměstnance, v poptávkách/inzerátech uvádíme i výši nabízené mzdy

Pokud si máte vybrat ze tří vhodných kandidátů, kterého z nich raději zaměstnáte?

65,2 % absolventa bez praxe

podcast

8,7 % ženu ve věku vhodném pro mateřství

26,1 % seniora se zkušenostmi

Byl pro vás článek přínosný?