Hlavní navigace

Průmysl i zahraniční obchod zvolňují, stavebnictví znovu pod hladinou

Sdílet

 Autor: © electriceye - Fotolia.com
Komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 6. června.

Zpomalení tempa růstu průmyslové produkce proti loňskému dubnu v reálném vyjádření bylo znatelné. Ale tržby firem v odvětví stouply ve srovnání s produkcí výrazněji a ještě rychlejším tempem se zvýšily nové zakázky.

 

Drahomíra DubskáPomaleji, ale v Evropě silný nadprůměr 

Přes březnové a dubnové zvolnění je průmysl České republiky jedním z nejrychlejších v EU. Proti bázi roku 2005 v evropském srovnání byla průmyslová produkce výš už jen u sousedů-tygrů (Polsko, Slovensko) a také v Belgii a Rumunsku (zhruba stejně jako v ČR rostla v Estonsku). Celá unie však průměrné úrovně roku 2005 nedosahovala – především kvůli slabším výkonům průmyslu největších ekonomik s výjimkou Německa, kde byl průmyslový index o téměř 12 % výš a celý letošek sílil. Středoevropská vazba na Německo je extrémně silná a podobná struktura ekonomik – s relativně značným podílem exportně orientovaného průmyslu – favorizuje za současných globálních podmínek výrobu v České republice i Německu. Klíčový bude do budoucna vývoj poptávky, hlavně asijské.

 

Osudová role výroby aut 

V českém průmyslu „jedou“ stále především cyklická odvětví, kde meziroční zpomalení nebylo v dubnu oproti průmyslu celkem (+4,7 % reálně) tolik patrné. Výroba aut už sice nerostla meziročně o víc než pětinu, ale o 17,4 %, hutní produkce ve vyšších stupních výroby již nestoupala dvojciferně, ale o 7 %. S mírným zvolněním automobilového průmyslu šlo ruku v roce i gumárenství a výroba plastů (+6,2 %). Výrobci aut zřejmě těží v odbytu i ze své cenové politiky – v exportu i na domácím trhu jsou cenově stále níž než před rokem (-2,7 % v dubnu), podobně jako elektronika a optické přístroje. Rozhodně to však neplatí o hutích. 

Budoucnost visí nejen na udržení nových zahraničních zakázek, jejichž hodnota stoupla v dubnu polovičním tempem (+9,3 %) oproti předchozím dvěma měsícům, ale i na domácím trhu. Nové objednávky z tuzemska jen kolísají – po jejich březnovém poklesu o 4,3 % přišel dubnový růst o 8,2 % díky extrémním zakázkám automobilového průmyslu (+39,5 %) a hutí (+24,6 %).

 

Nadprůměrný vývoz do Německa… 

Také český zahraniční obchod je ve srovnání s Evropou intenzivnější. Jestliže tam stouply podle dosud zveřejněných dat obchody o necelou čtvrtinu (dovoz o 23 % a vývoz o 22,3 %), v ČR o téměř třetinu (+33,1 %, resp. +30,9 %). Silnější je ČR i oproti rychlé skupině nových členů EU. Zmíněné silné ekonomické pouto s Německem zdůraznil duben rychlejším než průměrným tempem českých exportů na jeho trh, což je co říci zejména s ohledem na tradičně obrovské vyvážené objemy (v samotném dubnu přes 72 mld. proti necelým 63 mld. korun ve stejném měsíci 2010). Podíl Německa na českých exportech tak v dubnu meziročně mírně stoupl na 31,6 %.

 

… snížení extrémní dynamiky dovozů z Číny 

Dynamika dovozů z Číny zůstala meziročně silná (+41 %), i když pod dvoutřetinovými růsty nedávného období. I tak tvoří import z Číny téměř 13 % českých dovozů (dovozy z Německa pak více než čtvrtinu). V komoditách dále meziročně posílily stroje, v podílech na dovozech i vývozech. Bilance s nimi byla proti dubnu 2010 vyšší o víc než 6 mld. korun. To však nezvrátilo ztenčení celkového přebytku obchodní bilance, dané hodnotovým zhoršením bilance s palivy, ale i zvětšenými deficity v obchodech s chemickými výrobky a s potravinami. Přitom hmotný dovoz ropy i zemního plynu byl v dubnu výrazně pod úrovní dubna 2010, zhoršení bilance je dáno vývojem cen. Za celý letošní rok klesala dynamika obchodů, ale rostl jejich přebytek.

 

Stavebnictví – stále stejná písnička 

Duben nepotvrdil kladná znaménka u stavební produkce vykazovaná u prvních třech měsíců letošního roku – jejich chatrnost však již tehdy obnažovala extrémně nízká srovnávací základna roku 2010. Za opětovným poklesem odvětví stál propad inženýrského stavitelství (-13,4 %) a ve srovnání s ním mírnější pokles stavebnictví pozemního (-2,3 %). V květnu bude zřejmě ještě hůř, protože vykázaný objem produkce narazí na již relativně zlepšenou loňskou základnu. Efekt solárního boomu vyprchal a oživení investiční aktivity v ekonomice má k obvyklým podmínkám ještě stále daleko.

 

Více na:

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpru060611.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cvzo060611.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta060611.doc

 

Foto: © electriceye - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?