Hlavní navigace

Průmysl signalizuje obrat k lepšímu

6. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © Kadmy - Fotolia.com
Dnes zveřejněná čísla průmyslové produkce za červenec se přidala k dalším pozitivnějším zprávám posledních týdnů značících možnost stabilizace a pomalého obratu k obnově výkonnosti tuzemské ekonomiky.

„Znovu upozorňujeme na nutnost opatrně hodnotit zveřejněné výsledky, kdy jedním z faktorů zlepšení byl například vyšší počet pracovních dní,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Zdůraznil, že při očištění o jejich rozdíl klesla produkce meziročně o 2,8 %.

Průmyslová výroba podle Českého statistického úřadu v červenci vzrostla oproti stejnému měsíci loňského roku o 2,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů je to pokles o 2,8 %. Ve srovnání s červnem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,4 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 9,0 %.

 

Nejsme na předkrizových úrovních

„Data potvrzují naše předpoklady o stabilizaci situace a zastavení neprohlubování propadů s možností postupně se dostávat do lepších čísel produkce,“ uvedl. Určitou roli podle něj na konečné podobě čísel mohly sehrát i červnové povodně, neměly však velký dopad.

„Průmysl celkově zůstává v nelehké situaci – stále jeho produkce není na předkrizových úrovních, stále přetrvává vysoká konkurence či relativně nízká poptávka a hospodářské výsledky nejsou celkově takové, aby nám umožnily investovat dle plánů potřebných pro větší rozvoj,“ míní Bohuslav Čížek. Přesto jde podle něj o pozitivní signál. Očekává, že stejný trend bude pokračovat i v srpnu a září – firmy tak prokazují, že se s řadou problémů dokážou vypořádat.

 

 

Navzdory letní letargii

Červenec a srpen obecně patří z hlediska celkových objemů produkce mezi slabší měsíce roku, klíčové pro další vývoj budou až měsíce následující. Pro ně je pozitivním signálem právě vývoj zakázek, zejména pak z klíčových sektorů naší ekonomiky jako je výroba motorových vozidel či výroba strojů a zařízení. Určité mírné oživení by mohlo zaznamenat i odvětví elektrických zařízení.

Hodnota nových zakázek celkově vzrostla o 9 %, a to jak díky růstu zakázek zahraničních o 10,2 %, tak i domácích - o 6,6 %. „Jejich výše byla pro nás příjemným překvapením. Právě rostoucí zakázky indikují pro následující měsíce pozitivnější výsledky. To by se nemělo dle informací o vývoji německé ekonomiky či indexů nákupních manažerů výrazněji změnit ani v srpnu,“ pochvaluje si Bohuslav Čížek.

Nadále přetrvává velká diferenciace napříč sektory – nelze proto například v závěru roku očekávat nárůsty ve stavebnictví či ve výrobě počítačů a elektronických zařízení. „Dlouhodobost negativních výsledků, přetrvávající problémy některých sektorů, stále nestabilizované pozitivní výsledky, jejich křehkost a přetrvávající opatrnost odrážející dosavadní výsledky - zkrátka reálná situace prozatím nepovede k oživení investiční aktivity či nárůstu zaměstnanosti. Na to si budeme muset ještě chvíli počkat. Mírně pozitivní trend tu ale bezpochyby je a naše očekávání o stabilizaci a následném pomalém oživení na přelomu roku zatím rozhodně neměníme,“ dodal Bohuslav Čížek.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?