Hlavní navigace

Průmysl v lednu vyrobil meziročně o patnáct miliard korun méně

15. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © electriceye - Fotolia.com
Jediné optimistické v dnes zveřejněných datech ČSÚ o lednovém průmyslové výrobě je to, že meziročně produkce klesla reálně pouze o 4,1 % a ve srovnání s prosincem zůstala průmyslová produkce na stejné úrovni. V přepočtu tak průmysl v ČR vyrobil o zhruba 15 miliard korun méně než před rokem.

„Nevylučovali jsme mírně horší lednová čísla. V tomto smyslu je lednový výsledek mírně příznivý a mohl by být znakem zastavení dalších poklesů,“ uvedl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR. „Jiný výsledek než zápornou hodnotu vývoje produkce obdobnou poklesům konce minulého roku nebylo možné čekat. Toto jsme ve svých zprávách již několikrát indikovali,“ dodal Bohuslav Čížek.

 

Minimální růsty, ne však srůsty

Pro následující měsíce nelze očekávat výraznější obrat k lepšímu, případná stabilizace bude velmi pozvolná. „Domácí poptávka zůstávala nadále slabá a zahraniční poptávka se v prosinci a lednu projevovala poklesy exportu. Firmy nejen u nás, ale i v Evropské unii neinvestují a poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby nadále klesala. Slabou poptávku indikuje i vývoj cen průmyslových výrobců, který v lednu meziročně vzrostl pouze o 1,3 procenta,“ uvedl analytik Svazu.

Současně upozorňuje na dva nepříznivé aspekty spojené se zveřejněnými údaji. „Lednový výsledek je pro českou ekonomiku špatný minimálně ze dvou hledisek. Prvním je samotný fakt pokračování poklesu. Produkce klesala téměř ve všech sektorech, s výjimkou výroby strojů a zařízení či odvětví potravinářských výrobků a nápojů. Druhým hlediskem je, že se nejedná o výkyv, ale že silné poklesy závěru loňského roku pokračovaly a byly trendové. Firmy po poklesech v roce 2009 zažívají opět propady, i když v menším rozsahu a s určitou připraveností,“ poznamenal Bohuslav Čížek.

Nepříznivou skutečností zůstávají signály a informace ohledně očekávání zakázek v měsíci únoru a březnu, které zvrat do pozitivních čísel rozhodně představovat nebudou. „Zpráva o vývoji zakázek je klíčovější než výsledky samotné produkce. Navíc výrazněji klesly zakázky zahraniční. Není to pozitivní zpráva pro naši ekonomiku, kterou v posledních dvou letech export v podstatě jako jediný táhnul nahoru,“ uvedl Bohuslav Čížek. Určitá stabilizace v eurozóně a Německu se sice v letošním roce očekává, ale půjde o minimální růsty.

 

 

Teplý leden problémem

Zakázky se dále propadaly v hutnictví, nejvýraznější byly však meziročně v sektorech výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a ve výrobě motorových vozidel. Také klíčový sektor české ekonomiky – výroba motorových vozidel – zaznamenal v lednu pokles prodejů a trhy mimo Evropskou unii nestačily vykompenzovat poklesy na evropských trzích, přesto že domácí producenti zůstávají v Evropě na pozici těch spíše úspěšnějších. Slabý průmysl a relativně teplý leden nepřispěl k dobrým výsledkům ani sektoru výroby elektřiny, plynu a tepla. V poklesech pokračovalo i stavebnictví, což se samozřejmě odráží v navazujících sektorech průmyslu.

 

 

Nezaměstnanost hrozí

Hospodářské výsledky minimálně prvních měsíců letošního roku rozhodně nebudou dávat prostor pro investice. Letošní rok je nejčernější v novodobé historii ČR z hlediska míry nezaměstnanosti. Vzhledem k přetrvávajícímu vývoji se nedá očekávat pozitivní změna, míra nezaměstnanosti by měla kulminovat koncem roku. V důsledku setrvávající recese a tlaku na snižování nákladů bude letošní rok ve znamení stagnace nebo jen mírného nárůstu mezd. Podstatná je výrazná rozdílnost mzdového vývoje v jednotlivých odvětvích od záporných čísel až po několik málo procent.

 

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?