Hlavní navigace

Recese ještě i ve druhém čtvrtletí – závěr roku však předčil očekávání

11. 3. 2010

Sdílet

Aktuální komentář Českého statistického úřadu k datům o HDP, zveřejněný dnes, 11. března.

Popsat vývoj ekonomiky v době, jaká je tato, bývá extrémně obtížné. Nejenže často selhává matematicko-statistický aparát, nebo spíše klesá věrohodnost jím zprostředkovaných výsledků. Navíc je někdy nutné pracovat jen s torzem dříve včas dostupných dat odpovídající kvality, nutných pro tak složitý propočet jako je výkon ekonomiky (HDP). Právě tím lze vysvětlit rozdíl mezi únorovým flash odhadem HDP (komentovaným na CFO Worldu dne 12. 2. 2010) a klasicky poskytovaným odhadem čtvrtletního a ročního HDP České republiky. Ten se dnes o půlden zpozdil. Vyčkat se ale vyplatilo – od druhé poloviny roku ekonomika v mezičtvrtletních tempech narůstá. Dobrá zpráva. 

Drahomíra DubskáVšechno je jinak

Třebaže v každém kvartálu loňského roku nebylo vyprodukováno reálně o moc víc zboží a služeb než v prvním čtvrtletí roku 2007, přece jsou tu ve druhé polovině roku kladné mezikvartální přírůstky HDP. Revize předchozích odhadů však také ukázala, že technická recese v české ekonomice byla delší – pokračovala loni i v druhém čtvrtletí. Nešlo tak jen o krátkou epizodu pouhých dvou kvartálů, jak naznačovala předchozí data. Nicméně celoroční HDP, v očištění o rozdílný počet pracovních dní a vliv sezónnosti, klesl ve srovnání s rokem 2008 o 4,1 %.

Co způsobilo tak výrazné zlepšení v posledních měsících roku? Oproti únorovému flash odhadu HDP došlo – podle očekávání – ke zpřesnění administrativních dat, které byly v položce Daně z produktů kamenem úrazu, když ve zmíněném bleskovém odhadu ubraly HDP ve 4. čtvrtletí 0,8 procentního bodu. Podle dnešních čísel stoupl reálný HDP mezikvartálně o 0,7 %, v meziročním očištění však klesl o 3,1 %. Horší výsledek než za EU 27 (-2,3 %), Německo (-2,4 %) nebo Slovensko (-2,7 %). 

Porosteme! 

Z odvětví se loni proti roku 2008 nejvíce propadl zpracovatelský průmysl (-14,7 % v reálném vyjádření) a s ohledem na svoji váhu ovlivnil rozhodujícím způsobem i celkový pokles průmyslu (14,5 %). Klesl i obchod pohostinství a doprava (v úhrnu -4,5 %) a peněžnictví a komerční služby (-1,2 %). Ostatní služby zaznamenaly nepatrný růst (+0,6 %), stejně jako stavebnictví (+1 %). To si však zřejmě vybere své letos, v nejlepším případě bude stagnovat.

Na výdajové straně HDP se ve spotřebních vydáních ukázal v roce 2009 v plné síle jen vládní sektor, domácnosti naopak šetřily, zejména ve druhé polovině roku (celoroční pokles výdajů reálně o 0,2 %). Obrovský propad investic v době krize je koloritem v každé ekonomice (v ČR -8,3 %). Oslabená dynamika zahraničního obchodu ubrala českému HDP 0,4 procentního bodu.

I když konjunkturní průzkumy hýří optimismem a mezikvartální obrat k růstu ve druhé polovině roku potěší, mějme na paměti, že přijdou další revize… Dnešní data však dala naději, že pro letošek očekávaný růst ekonomiky mezi 1 až 2 % se přiblížil realitě. 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu

Text informace o vývoji HDP vydané dnes ve 14 hodin lze nalézt na stránkách Českého statistického úřadu

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?