Hlavní navigace

Roste zájem o financování krátkodobých pohledávek, kvetou nebankovní úvěry, full service leasing i factoring

14. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Dreaming Andy - Fotolia.com
Členské společnosti ČLFA se významně podílejí na nebankovním financování podniků i domácností.

Jak bylo dnes zveřejněno, členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v 1. pololetí tohoto roku podpořily českou ekonomiku 60,42 mld. korun. Na financování investic a provozu podnikatelských subjektů bylo proinvestováno 43,38 mld. korun, na financování zboží a služeb pro domácnosti bylo poskytnuto 17,04 mld. korun. Stále rostl zájem o nebankovní úvěry, full service leasing i factoring.

 

Zájem o nebankovní produkty pro financování podnikatelů je stabilní 

V 1. pololetí 2012 financovaly členské společnosti ČLFA investice podnikatelských subjektů ve výši 30,94 mld. korun. Nejčastěji financovanými komoditami jsou osobní, užitkové a nákladní vozy včetně strojů a zařízení. Podobně jako v předchozích letech směřovala téměř polovina investic movitých věcí do soukromého sektoru služeb a přes dvě pětiny do průmyslu a stavebnictví. Podíl osobních a užitkových vozů v rámci nebankovního financování investic podnikatelů představoval 45,6 %, těžké dopravní techniky 23,6 % a strojů a zařízení 26,7 %. 

Členové ČLFA realizovali v 1. pololetí tohoto roku podnikatelské úvěry ve výši 15,21 mld. korun. Částka poskytnutá prostřednictvím finančního leasingu dosáhla 15,73 mld. korun. V 1. pololetí 2012 opět pokračoval růst podílu operativního leasingu na celkovém leasingu movitých investic, který dosáhl 7,63 mld. korun. Spolu s full service leasingem a krátkodobými pronájmy tvoří 45,2 % objemu poskytnutého leasingu podnikatelské sféře, což znamená meziroční růst o 13,2 %. Vysoký zájem o tyto produkty je výsledkem pokračujícího trendu podnikatelských subjektů využívat při pořízení investice různé formy pronájmů s doprovodnými službami (zejména v oblasti dopravní techniky) namísto vkládání vlastních prostředků. 

„Nebankovní finanční sektor poskytuje financování převážně malým a středním firmám. Ty tvoří v rámci EU 99,8 % všech evropských podniků. Záleží tedy také na státní politice podpory podnikání, jak budou podnikatelé investovat do budoucnosti. A zde hraje nebankovní finanční sektor důležitou roli,“ konstatuje Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA.

 

Roste zájem o financování krátkodobých pohledávek 

I v podmínkách ekonomické stagnace a snižování tempa růstu průmyslové výroby mají firmy stále zájem o financování krátkodobých pohledávek formou factoringu. Kumulovaná hodnota pohledávek postoupených factoringovým firmám (členům ČLFA) v porovnání s prvním pololetím roku 2011 stoupla o více než 9 % a dosáhla částky 57,4 mld. korun. Do financování svých klientů měly tyto společnosti k 30. 6. 2012 zapojeno 12,4 mld. korun.

 

ČLFA prosazuje zodpovědný přístup ke spotřebitelskému financování 

Zájem o nebankovní spotřebitelské financování ovlivnila stávající ekonomická situace domácností a stagnace jejich výdajů. V 1. pololetí 2012 členové ČLFA poskytli úvěry pro osobní spotřebu ve výši 16,3 mld. korun, a to při uplatnění pravidel zodpovědného financování. V průměru si spotřebitelé brali půjčky ve výši 37 500 korun. Zvýšil se také zájem o financování ojetých vozů úvěrem o 13,2 % v počtu uzavřených smluv. Ve spotřebitelském leasingu převládal operativní leasing vozidel, celkem bylo profinancováno 0,74 mld. korun bez DPH.

 

Téměř polovinu vozů prvně registrovaných v ČR financují členové ČLFA 

Členské společnosti ČLFA jsou dlouhodobě významným partnerem při financování dopravních prostředků podnikatelské i soukromé sféry. V 1. pololetí tohoto roku financovaly silniční dopravní prostředky částkou 26,33 mld. korun, to je 43,6 % celkové poskytnuté částky členy ČLFA. Z toho šlo 16,51 mld. korun na pořízení osobních vozů, což představuje 40 % počtu nových osobních vozů prvně registrovaných v ČR v tomto období. * 

„Vývoj nebankovního finančního trhu s určitým zpožděním odráží vývoj ekonomiky. V meziročním srovnání poklesl objem poskytnutých finančních prostředků členy ČLFA o deset procent. Také zhoršená dynamika pracovních příjmů, nepříznivá situace na trhu práce a růst cen energií a daní vedou domácnosti k opatrnosti a tím ke stagnaci objemu poskytovaných úvěrů,“ dodává Jiřina Tapšíková. „Zatímco na konci roku 2011 jsme mohli konstatovat, že přes celkovou stagnaci investic a zhoršující se vývoj HDP objem financování podnikatelů roste, v letošním roce musíme mluvit o stagnaci až mírném poklesu. Vzhledem k posledním prognózám ČNB a MF lze tento vývoj v oblasti spotřebitelů i podnikatelů očekávat i v druhé polovině tohoto roku.  Rok 2013 by mohl  zaznamenat mírný nárůst.“

 

 

Celkový objem financování členy ČLFA

1. pololetí 2012

1. pololetí 2011

celkem v mld. Kč

počet nově uzavřených smluv

celkem v mld. Kč

počet nově uzavřených smluv

financování investic podnikatelů

leasing pro podnikatele

15,73

19 998

19,35

24 326

nebankovní úvěry pro podnikatele

15,21

32 231

14,19

33 097

provozní financování podnikatelů

factoring

12,44

ČLFA nesleduje

16,40

ČLFA nesleduje

financování spotřebitelů

spotřebitelské úvěry (včetně spotřebitelských úvěrů poskytnutých leasingovými společnostmi)

16,30

443 350

16,64

460 734

leasing pro spotřebitele

0,74

2 558 

0,72

2 362

 

*  Pramen: Svaz dovozců automobilů – nové osobní vozy prvně registrované v ČR za období leden-červen 2012

 

ICTrocenka

 

Zdroj: Česká leasingová a finanční asociace

Byl pro vás článek přínosný?