Hlavní navigace

Rostoucí ekonomika přivádí domů za prací nejen Čechy, ale i jiné národy z východní Evropy

16. 11. 2017

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Česká republika je stále atraktivnější pro Čechy, kteří na počátku nového milénia odešli za prací do zahraničí. Postupně se začínají vracet. Důležitou roli v tom sehrává aktuální situace na trhu práce, kdy českým firmám chybějí zaměstnanci. Jejich nedostatek firmy nutí přidávat peníze na výplatní pásce.

Zatímco dříve si Češi dokázali v zahraničí vydělat výrazně více, nyní se rozdíly mezi výdělky v Česku a za hranicemi zmenšují.

Mnozí Češi, kteří odešli do zahraničí, tam vůbec neplánovali zůstávat delší dobu. Obvykle se odstěhovali kvůli dokončení univerzitního studia. Po získání vysokoškolského titulu obvykle získali zajímavou práci a postupem času zjišťovali, že se nechtějí vracet domů, protože by nedokázali využít své znalosti a zkušenosti. A pokud by je mohli zužitkovat, nikdo by jim je nezaplatil. To se však nyní mění a Češi se začínají navracet domů. Nejsou to však jen Češi, kdo se vrací. OSN odhaduje, že po roce 1990 z východní Evropy odešlo přibližně 18 milionů lidí, kteří se rozhodli hledat důstojnější život v západní Evropě.

 

Časopis The Economist ve svém nedávném článku upozornil, že stejně jako Češi do ciziny mířili Poláci, Slováci, Maďaři, Rumuni a Bulhaři. U všech těchto národů lze v současné době pozorovat pohyb zpět do mateřských zemí.

 

Ekonomika neroste pouze v Česku, ale nízká nezaměstnanost je v současné době typická také pro Maďarsko a další sousední země v regionu.

 

Faktory, které stojí za návratem lidí do jejich zemí původu, jsou především tyto:

soutez_casestudy

 

  •  V domovských zemích roste poptávka po pracovní síle. To je typické nejen pro již zmiňované Česko nebo Maďarsko, ale také například pro Polsko a Slovensko.
  • Nízká nezaměstnanost - například v České republice se pohybuje na hranici 3 %.
  • Dostupné a levné bydlení je také faktorem, který ovlivňuje to, kde lidé chtějí žít a pracovat. Ačkoli dnes a denně z médií slýcháváme o tom, že bydlení v Česku zdražuje a mnozí lidé si už nemohou dovolit pořídit si vlastní byt, ceny bytů v České republice jsou stále několikanásobně levnější než v západní Evropě.
  • Důležitou roli při rozhodování také hrají rodiny lidí, kteří odešli. Nechtějí už žít odděleně a chtějí se stýkat se svými rodinnými příslušníky častěji než pouze na Vánoce.
  • Mnozí lidé (a to se netýká pouze Čechů, ale i jiných národů v regionu) se vracejí domů, protože mají pocit, že už v zahraničí nasbírali dostatek zkušeností, které mohou díky rozvíjející se ekonomice dobře ve své zemi zužitkovat.

Česká republika a další země střední a východní Evropy jsou stále atraktivnější také pro lidi z Rakouska, Itálie, Německa, Holandska, Francie a dalších států. Do střední a východní Evropy z nich přicházejí zejména mladí lidé, kteří oceňují vysokou úroveň bezpečnosti, dostupné bydlení a dobře fungující a levnou veřejnou dopravu.

Byl pro vás článek přínosný?