Hlavní navigace

Rozhodnutí Soudního dvora EU ve prospěch daňových poplatníků ve Velké Británii

23. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Gina Sanders - Fotolia.com
V nedávném rozsudku (C-18/11 Philips Electronics UK Ltd) se Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) zabýval podmínkami pro uplatnění režimu skupinového zdanění ve Velké Británii.

V rámci režimu skupinového zdanění umožňuje Velká Británie přenos daňových ztrát mezi společnostmi ve skupině nebo konsorciu. Taková možnost existuje pouze mezi společnostmi, které jsou daňovými rezidenty Velké Británie, a za určitých podmínek i ve vztahu k zahraničním společnostem, které mají na území Velké Británie stálou provozovnu.

V daném případě se jednalo o druhou z uvedených situací. Společnost, jež byla daňovým rezidentem Velké Británie, se domáhala možnosti uplatnit daňovou ztrátu vygenerovanou stálou provozovnou nizozemské společnosti, s níž tvořila konsorcium. Tento požadavek však daňová správa Velké Británie neakceptovala. Zákonné podmínky pro přenos ztráty byly dle vyjádření daňové správy porušeny tím, že ztráty generované stálou provozovnou mohly být uplatněny i proti dani v Nizozemsku. SDEU však rozhodl, že podobná podmínka odporuje právu EU, neboť Velká Británie byla zároveň oprávněna zdaňovat zisky dosahované prostřednictvím stálé provozovny nizozemské společnosti, a nebyl tedy legitimní důvod k tomu, aby daňová správa odepřela možnost přenosu daňových ztrát stálé provozovny  na území Velké Británie. Uvedený rozsudek je dalším z řady rozhodnutí, v nichž SDEU interpretoval právo EU ve prospěch daňových poplatníků. V České republice by výše uvedené závěry SDEU mohly být zajímavé pro poplatníky se stálou provozovnou ve Velké Británii.

 

soutez_casestudy

 

Zdroj: KPMG

Byl pro vás článek přínosný?