Hlavní navigace

Rudolf Kypta, CFO spol. ČSOB Leasing: Dlouhodobě vidíme perspektivu v zemědělství a strojírenství

9. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © electriceye - Fotolia.com
„Letos probíhá generační výměna celého účetního systému společnosti,“ říká Rudolf Kypta, člen představenstva a finanční ředitel společnosti ČSOB Leasing, a.s.

Rudolf KyptaV současné době si podnikatelé berou při nákupu auta často spíše úvěr než leasing. Co zatím vidíte? A kdy naopak radíte svým klientům, aby zůstali u leasingu? 

Atraktivita úvěrů u aut je stále vysoká díky marketingovým kampaním a stávajícím sazbám na trhu. I ČSOB Leasing má aktuálně velmi zajímavou nabídku HIT Kredit, kde úvěr na auto začíná již na sazbě 3,6 %. K tomu navíc dokážeme nabídnout velmi zajímavé pojištění. Velký zájem zákazníků jen potvrzuje, že jde přesně o způsob financování, který chtějí. Nicméně leasing jako takový bych rozhodně nedával na druhou kolej. Právnické osoby a podnikatelé obecně vedle dobré ceny oceňují poradenství při nákupu, variabilitu produktových řešení, kvalitní a rychlé doprovodné služby a péči v průběhu smlouvy, a proto operativní či finanční leasing mnohdy volí místo úvěru. Stále silnější pozici má třeba operativní leasing. Zatímco v roce 2009 nebylo tímto způsobem financováno ani deset procent nových aut, vloni to bylo již přes patnáct procent.

 

Myslíte si, že leasingová společnost může fungovat bez silného finančního partnera? Pokud ano, za jakých předpokladů? Stalo se vám někdy, že rozhodnutí poskytnout leasingový rámec přišlo od vaší matky, tedy ze strany ČSOB, a pokud ano, v jakých případech…. 

Opřít se o zázemí silné a renomované finanční skupiny vám vždy umožní připravit zajímavou a konkurenceschopnou nabídku pro klienta. To má bezesporu velký vliv. S naší mateřskou společností úspěšně ve prospěch zákazníků spolupracujeme v oblasti křížového prodeje. Pro zákazníky navíc působíte důvěryhodně, stáváte se totiž partnerem při řešení jeho finančních potřeb, protože můžete nabídnout velmi komplexní a atraktivní řešení jak u leasingového financování, tak prostřednictvím dalších produktů skupiny ČSOB. Co se týká potřeby leasingového rámce, ta se odvíjí od představ klienta, následně samozřejmě probíhá standardní schvalovací proces. Schvalovací proces je užitečný i pro zákazníka, protože je mu poskytnut nezávislý pohled na smysluplnost jeho investičního záměru z pohledu rentability a schopnosti generovat výnosy na pokrytí nákladů na finanční službu.

 

Mnozí tvrdí, že CFO ve velké instituci má větší moc než generální ředitel. Jak je to z vašeho pohledu v leasingu? 

Finanční ředitel je krotitel nákladové stránky společnosti, podporovatel zdravých výnosů, tu konstruktivní oponent, tu podněcovatel realizace nápadů na stránce výnosové, jeho role je rozhodně jiná než role generálního ředitele. V leasingovém businessu se předpokládá kvalitní souhra a spolupráce. Se svými kolegy v představenstvu táhneme za jeden provaz.

 

V čem má vaše společnost navrch před konkurencí? 

Obchodní model naší společnosti umožňuje nabídnout financování všech movitých věcí vhodných na leasing. Umíme nabídnout produkty zákazníkům nejen prostřednictvím vlastní distribuční sítě s osobním přístupem v každém regionu ČR či rozsáhlé distribuční sítě ČSOB, ale přímo v místě prodeje u spolupracujících dodavatelů movitého majetku. Tak vezměme si například financování osobních či užitkových vozidel. Umíme nabídnout komplexní řešení pro jakýkoliv typ vozu. Některé společnosti se zaměřují jen na určité typy vozů, jiné zase neumí nabídnout doprovodné služby. Když přijde zákazník k nám, dovolil bych si tvrdit, že ho na sto procent uspokojíme. Spolupracujeme s ověřenými dealery, máme více než 800 prodejních míst po celé České republice. Jsme schopni nabídnout velmi konkurenční sazby a získat třeba zajímavé a výhodné pojištění. Ideálním způsobem kombinujeme výhody silné finanční skupiny se znalostí řešit individuální potřeby každého zákazníka.

 

Jak byste komentoval dosavadní výsledky firmy ČSOB Leasing za první měsíce tohoto roku?  

Odrazili jsme se od výborného roku 2013, kdy jsme poskytli financování za 10,6 miliardy Kč a meziročně narostli o sedmnáct procent. Po první čtvrtině letošního roku vypadají výsledky také dobře, objem nových obchodů je meziročně o téměř 25 procent větší. Roste počet registrací nových vozidel, vnímáme i zvyšující se poptávku po financování nových aut, daří se v oblasti financování těžké dopravní techniky i strojů, tedy výhled do roku 2014 vypadá optimisticky.

 

Zaujímáte dlouhodobě přední pozici v leasingu podnikatelů, financujete velké projekty a celky. V jakých oblastech podnikání cítíte, že se byznys opět hýbe a jsou pro ČSOB Leasing perspektivní?  

Vloni jsme významně podpořili nákupy strojů a zařízení, užitkových vozidel, zemědělské, manipulační a skladové techniky. Dlouhodobě vidíme perspektivu v oborech zemědělství a strojírenství. Aktuálně jsme dojednali a nabídli zákazníkům zvýhodněné finanční programy u 33 značek stavební, zemědělské a manipulační techniky nebo jsme na trh uvedli komplexní program pro financování zemědělců EIB AGRO 2014. Potenciál leasingových společností sehrát důležitou roli v oblasti financování investic vidíme také v oboru zdravotnictví.

 

Kde se vám podařilo šetřit náklady?   

Nákladům a jejich optimalizaci samozřejmě věnujeme nemalé úsilí. Například loni jsme uvnitř společnosti nasadili a na systémy neintegrovali novou aplikaci PRM (Microsoft CRM), která nově, mimo jiné, umožnila zajistit přesnou, včasnou a procesně koordinovanou péči o potřeby našich zákazníků v průběhu celého životního cyklu smluvního vztahu, což přineslo řadu zjednodušení v oblasti procesů, a tím samozřejmě snížení budoucích nákladů. V roce 2014 probíhá generační výměna celého účetního systému společnosti. V souvislosti s touto změnou dojde logicky k dalším procesním optimalizacím ve společnosti.

 

Osvědčilo se vám vyjmutí risk managementu z odpovědnosti finančního ředitele a vytvoření pozice výkonného ředitele pro credit risk a operations, kam spadá odpovědnost za risk management? 

Osvědčilo. Risk management je velmi důležitou oblastí. Jsme v této oblasti vnitřně organizováni v souladu s velmi kvalitní skupinovou politikou. Pod risk managementem mám na mysli zejména řízení kreditního a operačního rizika.

 

podcast

Kde vidíte v současné době největší rizika ve své oblasti? Jak jste na ně připraven?  

V současné době nevidím nějaká zásadní systémová rizika, která by měla na náš sektor nějaký fatální vliv. Meziročně náklady na riziko klesají. Na základě zkušeností z období dopadu tzv. finanční krize v roce 2009 jsme ale poučeni. Oblasti rizik tedy věnujeme konstantně velkou pozornost a jsme tak připraveni na možné různé scénáře vývoje.

Byl pro vás článek přínosný?