Hlavní navigace

Růstový potenciál koruny zůstane s největší pravděpodobností do značné míry omezen

25. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © .AGA. - Fotolia.com
Index amerického dolaru sledující vývoj vůči ostatním světovým měnám se v průběhu uplynulého týdne dostal na roční maximum. Dolar profitoval zejména z lepšího ekonomického výhledu USA, který byl v kontrastu s výhledem eura a se situací v eurozóně. Zveřejněné zápisy z měnových zasedání Fedu a Bank of England odhalily větší diskusi mezi členy výborů na adresu normalizace měnové politiky v obou zemích.

Zatímco tyto zápisy lze považovat za příznivé, ne všechny zprávy byly tak pozitivní. Předběžné průzkumy čínského výrobního sektoru ukázaly pokles na nejnižší hodnotu za poslední 3 měsíce, když ještě předchozí údaj vykázal růst na 18-měsíční maximum. Obavy z výhledu globální ekonomiky v řadách investorů neustoupí, dokud Čína nezaznamená stejné oživení jako v případě USA a Velké Británie. Hospodářství eurozóny bude naopak potřebovat pomoc globální ekonomiky, aby ustálo nedávno zavedené obchodní sankce ze strany Ruska. Poslední data z eurozóny znovu ukázala na ekonomiku potýkající se s problémy.

 

To mohl být pozitivní signál

Koruna během týdne dále pokračovala ve svém oslabujícím trendu, když klesla na 5-leté minimum vůči euru a 2-leté minimum ve vztahu k americkému dolaru. Investoři ignorovali komentáře guvernéra ČNB, který uvedl, že schopnost ekonomického růstu ČR je nyní méně závislá na externí poptávce. To mohl být pozitivní signál pro nastavení měnové politiky, ale s ohledem na nízkou likviditu a absenci nových ekonomických ukazatelů v kombinaci s růstem geopolitického napětí tyto vlivy držely českou měnu pod značným prodejním tlakem.

 

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude z české ekonomiky zveřejněn finální výsledek HDP za 2. čtvrtletí spolu s ukazatelem peněžní zásoby. Obchodování s korunou by v pondělí mohlo být ovlivněno státním svátkem ve Velké Británii, který povede ke snížení likvidity a možnému zvýšení volatility. Růstový potenciál koruny ale zůstane s největší pravděpodobností do značné míry omezen, pokud by nedošlo ke snížení geopolitického rizika.

 

 

Autor je analytik Western Union Business Solutions Česká republika

 

Byl pro vás článek přínosný?