Hlavní navigace

Ekonomický sentiment: Stabilní nálada v ekonomice je příznivou zprávou

25. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © bit.it - Fotolia.com
Nálada v domácí ekonomice se v srpnu za pomoci především podnikatelů ve službách mírně zvýšila z předchozích 7,6 bodu na 8 bodů. Čeští spotřebitelé ztratili kousek optimismu, i tak ale zůstávají relativně příznivě naladěni.

Průmyslníci v srpnu ohodnotili podmínky v odvětví téměř stejně jako o měsíc dříve, když jejich indikátor vzrostl o pozvolných 0,3 bodu. Nezměnila se síla poptávky ani výhled pro výrobní aktivitu. Mírně klesly zásoby hotových výrobků, a právě to průmyslníkům zvedlo náladu. Stavaři pokračovali v krocení svého pesimismu i v srpnu. Jejich měřítko nálady se od května neustále zlepšuje. Podnikatelé cítí zlepšující se poptávku a v důsledku toho čekají růst stavební činnosti i nábor nových pracovníků.

Spotřebitelé se aktuálně bojí více o vývoj ekonomiky, a především zhoršení situace na trhu práce. Kvůli tomu spotřebitelská nálada klesla o 2 body. V meziročním srovnání Češi přesto zůstávají optimisté. Stabilita, respektive mírný růst nálady, je v současném geopolitickém napětí a těžko předvídatelném dopadu přijatých sankcí vlastně příznivou zprávou. Podnikatelé alespoň prozatím nepředpokládají, že by na ně dopad těchto opatření měl mít výrazně negativní dopad.

 

soutez_casestudy

 

Autor je makoroekonomický analytik GE Money Bank

Byl pro vás článek přínosný?