Hlavní navigace

Ekonomický sentiment: Stabilní nálada v ekonomice je příznivou zprávou

25. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © bit.it - Fotolia.com
Nálada v domácí ekonomice se v srpnu za pomoci především podnikatelů ve službách mírně zvýšila z předchozích 7,6 bodu na 8 bodů. Čeští spotřebitelé ztratili kousek optimismu, i tak ale zůstávají relativně příznivě naladěni.

Průmyslníci v srpnu ohodnotili podmínky v odvětví téměř stejně jako o měsíc dříve, když jejich indikátor vzrostl o pozvolných 0,3 bodu. Nezměnila se síla poptávky ani výhled pro výrobní aktivitu. Mírně klesly zásoby hotových výrobků, a právě to průmyslníkům zvedlo náladu. Stavaři pokračovali v krocení svého pesimismu i v srpnu. Jejich měřítko nálady se od května neustále zlepšuje. Podnikatelé cítí zlepšující se poptávku a v důsledku toho čekají růst stavební činnosti i nábor nových pracovníků.

Spotřebitelé se aktuálně bojí více o vývoj ekonomiky, a především zhoršení situace na trhu práce. Kvůli tomu spotřebitelská nálada klesla o 2 body. V meziročním srovnání Češi přesto zůstávají optimisté. Stabilita, respektive mírný růst nálady, je v současném geopolitickém napětí a těžko předvídatelném dopadu přijatých sankcí vlastně příznivou zprávou. Podnikatelé alespoň prozatím nepředpokládají, že by na ně dopad těchto opatření měl mít výrazně negativní dopad.

 

top100

 

Autor je makoroekonomický analytik GE Money Bank