Hlavní navigace

Šestina českých exportérů má zájem o Čínu, dalajláma už nepřekáží

1. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © chungking - Fotolia.com
Na čínském trhu jsou úspěšné Škoda Auto, Linet, Brano Group či Lasvit.

Čína by se mohla v příštích letech stát přitažlivější exportní destinací, než tomu bylo v minulých letech. Potvrzuje to jak šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) mezi tuzemskými firmami, tak výrazný zájem stovek podnikatelů o dvoudenní konferenci Local Leaders Meeting/China Investment Forum 2014, která proběhla na Pražském hradě. Hlavním hostitelem akce byl prezident republiky Miloš Zeman. Za čínskou stranu byli přítomni místopředseda Státní rady ČLR Zhang Gaoli a členové delegace regionálních vlád provincií ČLR.  Akce se účastnily i zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR – jeho viceprezidenti Stanislav Kázecký a Radek Špicar i ředitelka jeho Sekce zahraničních vztahů Dagmar Kuchtová, přítomni byli i zástupci řady členských firem.

 

Napodobit úspšné 

Podle zjištění Svazu průmyslu a dopravy ČR považuje zhruba šestina tuzemských vývozců Čínu za teritorium svého exportního zájmu. Podle vyjádření řady představitelů firem by tato země mohla být po nynějším odbourání politických bariér z předchozích let a politickém oživování vztahů v zájmu exportérů ještě výrazněji. Navíc potenciál zájmu je vyšší než zmíněná šestina, před čtyřmi lety o čínský trh projevovala zájem více jak pětina tuzemských vývozců. „Čínský trh je pro české exportéry velmi perspektivní. O tom, že naše firmy se zde dokážou prosadit, svědčí úspěchy takových firem jako je Škoda Auto, Linet, Brano Group či Lasvit. Těmto i dalším firmám se podařilo na tamním trhu etablovat,“ uvedl viceprezident SP ČR Radek Špicar.

 

Na jarní závitky se pojede na podzim

„Svaz průmyslu a dopravy ČR se bude i nadále snažit českým exportérům usnadnit cestu na tento trh, patří k tomu uspořádání podnikatelské mise s prezidentem republiky,“ uvedl Radek Špicar. Zmíněná podnikatelská mise do Číny je plánována na podzim letošního roku a představuje jeden z přelomových momentů posilování česko-čínských vztahů. Svaz předpokládá, že mise budou v budoucnu do Číny doprovázet i další vládní představitele.

FIN24

Již v uplynulých letech si vedení SP ČR jako jednu z priorit vytyčilo povzbuzení vzájemných ekonomických vztahů. Po jednáních na čínském velvyslanectví došlo k dohodě o urychlení udělování čínských víz pro firmy-členy SP ČR. Výrazně došlo k nárůstu počtu návštěv čínských podnikatelských delegací z různých regionů, které byly přijaty na půdě SP ČR.

 

Byl pro vás článek přínosný?