Hlavní navigace

Snižovat mzdy hodlá v roce 2014 sedm procent dotázaných podniků

29. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © artush - Fotolia.com
Situace v českých podnicích se pomalu ale jistě stabilizuje. Česká ekonomika vykazuje pátou nejnižší nezaměstnanost v EU a zaměstnává nejvíce lidí za posledních čtrnáct let. Zlepšuje se i globální ekonomická situace. Jak se tyto předpoklady promítnou do výše mezd u zaměstnanců českých firem v příštím roce?

Nejen na výše položenou otázku odpovídá průzkum Hospodářské komory České republiky (HK ČR). Snižovat mzdy v příštím roce hodlá pouhých 7 % dotázaných podniků, členů HK ČR. Více než dvojnásobek tuzemských firem, tedy 16 %, pak dokonce hodlá mzdy naopak zvyšovat. Valná většina firem má v plánu mzdy svých zaměstnanců ponechat beze změny. Takové jsou stěžejní závěry průzkumu, který Komora realizovala ve dnech 18. – 22. listopadu 2013, a kterého se zúčastnilo celkem 845 respondentů z řad živnostníků, malých, středních i velkých podniků.

 

Strmých pádů ekonomiky už bylo dost

„Z našeho průzkumu mimo jiné vzešlo i to, že 56 % velkých podniků nad 250 zaměstnanců plánuje v příštím roce mzdy svých zaměstnanců zvýšit. V rámci rozdělení firem do jednotlivých odvětví je nejoptimističtějším oborem zpracovatelský průmysl, ve kterém mzdy v příštím roce zvýší na 36 % podniků. Jednoznačně se jedná o důkaz toho, že česká ekonomika nezažívá další ze svých strmých pádů. Naopak. Na druhou stranu je třeba nezapomínat na drobné podnikatele a ostatní oblasti podnikání, v případě kterých doufáme ve výraznější oživení na jaře příštího roku, díky čemuž si budou moci i tito podnikatelé dovolit mzdy svých zaměstnanců zvýšit,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Kužel, prezident HK ČR a vysvětluje: „Je potřeba si uvědomit, že výsledky průzkumu zohledňují vývoj mezd pouze v nominální výši a neberou v potaz růst cenové hladiny, ke kterému v příštím roce pravděpodobně dojde.“

 

Naplní-li se její intervenční záměr...

Jak se budou vyvíjet reálné mzdy, jaká bude inflace v příštím roce a jak výrazně se na jejím růstu promítnou nedávné devizové intervence, je však velkou otázkou. ČNB například ve své predikci počítá pro rok 2014 s meziročním přírůstkem spotřebitelských cen o 1,2 % a naplní-li se její intervenční záměr pak s přírůstkem cen 2,2 %, což je například v porovnání s předchozími lety stále jedna z nejnižších hodnot. „HK ČR se kloní k predikcím růstu inflace pro rok 2014 také okolo 1,2 %, neboť kromě devizových intervencí je třeba zohledňovat i další faktory, které budou mít na cenovou hladinu vliv, jako je například předpokládaný pokles cen energií nebo pokles cen telefonních služeb,“ uzavírá Kužel.

V oborech jako je stavebnictví nebo služby pro podnikatele je však situace nejméně optimistická. Ve stavebnictví hodlá mzdy zvyšovat pouze 5 % podniků a v případě služeb necelých 9 % z nich.

 

Když firmy suplují Ježíška

soutez_casestudy

Vánoční/novoroční večírky pro zaměstnance pořádá 60 % oslovených firem. Více než polovina z nich pak jako místo konání večírku volí restaurační zařízení. V případě jednorázových odměn na konci roku 34 % dotázaných volí mimořádnou peněžní odměnu nižší než měsíční plat. Mimořádné odměny svým zaměstnancům nevyplácí naopak 32 % podniků. Z další otázky průzkumu vyplynulo, že 40 % podniků posílá dárky jen významným klientům a obchodním partnerům, přičemž 5 % oslovených dává dárky všem.

 

Byl pro vás článek přínosný?