Hlavní navigace

Spotřebitelská inflace a tržby: bez výrazných výkyvů

Sdílet

Růst cen nezbytných věcí je stále vysoký, ceny těch zbytných klesají. Bez prodejů aut byly tržby obchodníků reálně níž než před rokem.

Přestože prosincový růst spotřebitelských cen proti jejich úrovni ve stejném měsíci roku 2010 nebyl rychlejší než v listopadu, pozitivně se tento vliv do rodinných rozpočtů nepromítá. Lidé šetří na jídle, ale především na věcech, které by si za jiných okolností jistě rádi dopřáli - obchodníci tak ve snaze prodávat musí jít s cenami „zbytného“ zboží dolů, a to už několik měsíců po sobě.

Proto byly i v prosinci meziročně levnější cigarety a alkohol, produkty a služby telekomunikačních operátorů, vstupenky na kulturní akce nebo například rekreační zájezdy. Méně než před rokem stálo také ošacení a boty. Po prudkém boomu ve vybavování nových nebo rekonstruovaných bytů již delší dobu klesá poptávka po bytovém vybavení a předmětech pro domácnost – léta, kdy jejich spotřeba rostla meziročně reálně až o pětinu a kdy konjunktura české ekonomiky v období 2005 až 2007 působila příznivě na očekávání spotřebitelů, jsou pryč. Obchodníci tedy i zde zlevňují a předvánoční poptávka jejich tržby meziročně zvýšila, což po většinu roku neplatilo.

 

Drahomíra Dubská Jak je to vlastně s nákupy v maloobchodě ve srovnání s obdobím, kdy začínala silná česká ekonomická konjunktura?

Potravin lidé loni v listopadu nakoupili zhruba o desetinu víc než v roce 2005, pokud použijeme jeho průměr jako základ pro požadované srovnání. Loňské listopadové tržby v hostincích a restauracích byly reálně o pětinu nižší než v roce 2005, v penzionech a hotelích také. Pohonných hmot natankovali lidé u čerpacích stanic v litrech zhruba stejně jako před šesti lety. Naopak nepřekvapuje, že fenomén internetového prodeje více než ztrojnásobil tržby e-shopů, i když ve srovnání s tržbami kamenných obchodů jsou stále nízké. O desetinu nižší než v roce 2005 byly i prodeje na trzích a stáncích, které nedostala ze záporných hodnot po celý loňský rok ani jarní a letní sezóna. V dílnách automechaniků byly vykázané tržby jen o necelých sedm procent vyšší než v roce 2005, ale pokud připočteme i obchod s auty a motorovými vozidly obecně, byly takto definované tržby o téměř dvě pětiny vyšší.

 

Ohroženi staří lidé

V úhrnu byly v listopadu 2011 tržby v prodejnách maloobchodu, u čerpacích stanic včetně tržeb za prodej motorových vozidel a tržeb autoopraven reálně vyšší proti průměru roku 2005 o více než čtvrtinu (+27 procent). Ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku stouply o půl procenta. Ale jen díky tomu, že se prodávala auta: nebýt jejich prodejů, tržby obchodníků v ČR v listopadu meziročně reálně poklesly. Lidé si odvezli v nákupních vozících o téměř tři procenta méně potravin než před rokem, zaplatili však za ně o téměř tři procenta více, protože jejich ceny byly meziročně o víc než pět procent vyšší. A tutéž dynamiku zaznamenaly ceny jídla i v prosinci, kdy zamířily výrazně vzhůru i ceny služeb spojených s bydlením. Zdvojnásobilo se – proti listopadové meziroční dynamice – i tempo růstu cen produktů a služeb spojených s výdaji za zdraví. 

Právě posledně tři zmíněné položky spotřeby indikují rizika: jsou totiž výrazněji zastoupeny ve spotřebním koši starších lidí. Vlivem toho je růst cen pro domácí rozpočty důchodců daleko rychlejší +3,7 %), než jaká je celkový index spotřebitelských cen (+2,4 %). Pokud bude valorizace penzí nedostatečná – což je s ohledem na vývoj státních financí hrozba reálná – ocitnou se v riziku chudoby větší počty starších lidí.

 

Více na:

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cisc010912.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cmal010912.doc

 

soutez_casestudy

 

Foto: © julien tromeur - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?