Hlavní navigace

Studium CFA úspěšně ukončí méně než pětina uchazečů, leckde je ale uznáván místo makléřských zkoušek

28. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © adimas - Fotolia.com
Osmnácti finančním odborníkům z Čech a Slovenska se letos podařilo splnit náročné požadavky k získání certifikátu Chartered Financial Analyst. Slavnostní předání diplomů proběhlo 27. listopadu.

CFA Society Czech Republic tak nyní sdružuje celkem 141 profesionálů – portfolio manažery, analytiky, konzultanty, investiční bankéře i vrcholové manažery finančních institucí.

Program CFA je jednou z nejnáročnějších kvalifikací ve financích, je srovnatelný se studiem MBA, a v mnoha zemích je uznáván místo makléřských či dalších odborných zkoušek.

„Studium úspěšně ukončí méně než pětina uchazečů. Nejen díky svojí náročnosti je titul CFA celosvětově uznáván jako 'zlatý standard' ve světě financí. Absolventům tak dává například výhodu při hledání uplatnění u nejlepších firem jak doma tak v zahraničí,“ říká Jan Brázda, viceprezident CFA Society Czech Republic.

 

Kvalita MBA se může lišit školu od školy

V ČR patří mezi největší zaměstnavatele EY, ČSOB a Erste Group, absolventi programu ale pracují napříč celým finančním sektorem. Financial Times nedávno přirovnaly titul CFA k „novému MBA“. Pro řadu lidí na vyšších pozicích ve finanční sféře je zajímavou alternativou k obecnému manažerskému vzdělání. Kvalita MBA se může lišit školu od školy, zkoušky CFA jsou ale celosvětově jednotné.

 

Jak neporušit zákaz finanční asistence

Slavnostní předávání diplomů proběhlo již tradičně v prostorách CERGE-EI a bylo spojeno s odbornou přednáškou. Robert Němec, LL.M., partner advokátní kanceláře PRK Partners, pohovořil na téma financování fúzí a akvizic. „Investoři často zvažují, zda k uhrazení kupní ceny mohou použít samotnou cílovou společnost. Například tak, že zastaví část jejího majetku ve prospěch banky, která poskytuje akviziční úvěr. Věřitelé dnes běžně požadují, aby vznikající dluh byl zajištěn majetkem a cash-flow cílové firmy. V praxi vzniká otázka, jak požadavek splnit a neporušit zákaz tzv. finanční asistence. Jako možná cesta se nabízí následná fuze přebírané a přebírající společnosti," uvedl Němec.

 

Více o programu Chartered Financial Analyst

K získání titulu CFA (volně přeloženo certifikovaný finanční analytik) musí kandidáti složit tři šestihodinové zkoušky. Osnovy zahrnují především etickou problematiku, analýzu účetních výkazů, podnikové finance, ekonomii, analýzy akcií a dluhopisů, řízení portfolia, finanční plánování aj.

Dalšími podmínkami jsou čtyři roky praxe na finančním trhu a alespoň bakalářský titul. Program je založen na samostudiu a většina kandidátů studuje při práci. V průměru to absolventům trvá čtyři roky.

Každoroční předávání diplomů zdaleka není jedinou akcí CFA Society. Letos v květnu proběhla v rámci celosvětové iniciativy Future of Finance panelová diskuze o ochraně drobných investorů za účasti Jiřího Rusnoka z ČNB. V září Society společně s Asociací pro kapitálový trh představila v ČR mezinárodní standardy GIPS (Global Investment Performance Standards) pro reporting výnosů investičních portfolií. V únoru pak proběhne již 13. ročník CFA Forecasting Dinner.

 

Noví držitelé titulu:

Tomáš Čása, CFA       Manažer investic         Genesis Capital

Peter Chorvatovič, CFA      Senior salesman Komerční banka

Jiří Fiedler, CFA         Finanční analytik        Terra Partners Asset Management (Malta)

Tomáš Jandík, CFA    Investiční poradce - kapitálové trhy     CBRE

Jaroslav Janíček, CFA         n.a.   (SR)

Martin Kopecký, CFA         Projektový manažer    J&T IB and Capital Markets

David Koudela, CFA  Manažer    EY

Matúš Kubala, CFA    Partner       AB Asset Management (SR)

Michal Kymlička, CFA       Portfolio manažer       Generali PPF Asset Management

Lucia Mareková, CFA         Poradce finančního ředitele Bratislavská vodárenská spoločnosť (SR)

Lukáš Mazal, CFA      Balance sheet risk manager Raiffeisen Bank International (Rakousko)

Vladimír Mlýnek, CFA       Investiční ředitel         VÚB Generali d. s. s. (SR)

Petr Pejchal, CFA       Ředitel controllingu   PKS holding

Ľudovít Rybár, CFA  Vicepresident     Swiss Re Business Services (SR)

Richard Stadler, CFA Finanční analytik                 ČSOB Asset Management

Katarína Ščecinová, CFA    Portfolio manažer       J & T Banka

Peter Tuchyňa, CFA   Specialista kreditního rizika         Česká spořitelna

Peter Vidlička, CFA   Portfolio manažer       Generali PPF Asset Management

 

CFA Society Czech Republic je neziskové sdružení finančních profesionálů založené v roce 2002. Je jednou z členských asociací CFA Institute a jejím cílem je prosazovat nejvyšší etické a odborné standardy na českém a slovenském finančním trhu. Kromě toho propaguje programy CFA, CIPM a Claritas. Aktuálně má 141 členů, většinou držitelů titulu CFA, a téměř 1000 kandidátů. Členy jsou především portfolio manažeři, analytici, konzultanti, investiční bankéři i vrcholoví manažeři finančních institucí. Sponzory Society jsou EY, ČSOB Asset Management a ING Investment Management. Více informací najdete na www.czechcfa.cz.

O CFA Institute

CFA Institute je globální organizace, která sdružuje investiční odborníky a zaštiťuje program CFA. Hlavním cílem CFA Institute je vytvořit prostředí, kde jsou zájmy investorů na prvním místě, trhy fungují efektivně a ekonomiky rostou. Institut má více než 128 tisíc členů ve 149 zemích, z toho 120 tisíc držitelů titulu CFA a 144 místních asociací.

 

Byl pro vás článek přínosný?