Hlavní navigace

Světový cestovní ruch v číslech: 3,2 biliony dolarů a stále roste…

10. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © Subbotina Anna - Fotolia.com
Podle výsledků nedávné studie trhu sítě prestižních vzdělávacích institucí Laureate Hospitality Education (LHE), která sdružuje jedny z nejuznávanějších a nejrespektovanějších vysokých škol v oblasti hotelového managementu a cestovního ruchu, nabídne tento sektor do roku 2023 dvacet pět milionů nových pracovních míst, což z něj učiní druhého největšího světového zaměstnavatele.

V roce 2013 bylo jen v USA a Asii otevřeno více než 6 000 hotelů, tedy odhadem 1 milion pokojů. Zvýšila se také poptávka po manažerech a dalších vedoucích pracovnících, a to dokonce až v rozsahu 100 000 pracovních míst. V rámci cestovního ruchu, jehož světový objem je 3,2 biliony dolarů, zažívají největší nárůst lázeňství a wellness, které aktuálně z této částky zaujímají objem 438,6 miliardy dolarů. Předpokládá se, že lázeňství a wellness porostou každý rok o 9,1 % ročně až do 2017, což je dvakrát rychleji než turistický ruch jako celek. Více než polovina tohoto nárůstu se očekává v Asii, Latinské Americe, na Blízkém východě a v severní Africe. Nedílnou součástí boomu v cestovním ruchu jsou nové online platformy pro recenze a rezervace. Podle odhadů si dnes 27 % lidí rezervuje svoje ubytování na serverech cestovních agentur a 23 % přímo na stránkách konkrétních ubytovatelů. 24 % lidí také potvrdilo, že využívá sociální média, když si rezervuje ubytování. 53 % dotázaných by si nikdy neobjednalo hotel, aniž by si předtím nepřečetli recenze na Trip Advisoru, kde je aktuálně neuvěřitelných více než 170 milionů hodnocení.

 

Chytrá turistika

Za hlavní hnací motor tohoto sektoru v budoucnosti se považují aplikace umožňující rezervace přes mobilní zařízení. V současnosti používá mobilní telefon přibližně 4,55 miliardy lidí, přitom jen polovina z nich je online. Očekává se, že do konce roku 2024 bude používat chytré mobilní telefony 1,75 miliardy lidí. „Hotelnictví a cestovní ruch jsou jedním z hlavních iniciátorů globálního ekonomického růstu a jedním z hlavních tvůrců pracovních míst,“ říká Nijat Musayev, který zastupuje vzdělávací instituce Glion a Les Roches. Podle World Travel & Tourism Council tvořil tento sektor v České republice minulý rok přibližně 10,4 % pracovních míst (cca 511 500 míst, včetně pozic nepřímo podporovaných tímto sektorem). Do roku 2024 by toto číslo mělo narůst na 11,1 %.

 

 

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?