Hlavní navigace

Svobodný ERP systém

28. 4. 2017

Sdílet

ERP je jednou z mnoha oblastí podnikového softwaru, kde lze uvažovat o open source softwaru jako o alternativě proprietárních řešení.

Při rozhodování o zavedení nového ERP systému jsou dnes na stole zpravidla dvě varianty: pořízení klasického (on-premise) řešení běžícího na serverech firmy či u poskytovatele serverhostingu, nebo ERP ve formě cloudové služby. Do vývoje vlastního ERP na míru se firmy dnes již příliš často nepouštějí, jelikož jde obecně o poměrně drahou a do budoucna nákladně udržovatelnou variantu pořízení podnikového softwaru.

 

Poněkud v pozadí ale zůstává ještě jedna alternativa, která stojí na pomezí vlastního vývoje a pořízení standardizovaného ERP řešení. Jde o nasazení některého z existujících řešení dostupných ve formě open source softwaru a jeho přizpůsobení konkrétním požadavkům firmy. 

 

Vzít a přizpůsobit

 

Jestliže je zdrojový kód open source řešení dobře zdokumentován, může se z něj stát výborný základ vysoce kustomizovaného řešení. Jádro nového ERP systému pak není nutné nákladně vytvářet znovu, a tím lze ušetřit významnou část nákladů. Velmi důležité je ale sestavit tým, který systém v první řadě přizpůsobí požadavkům konkrétní firmy, ale zároveň jej bude dále udržovat a rozvíjet. Právě zajištění kontinuity vývoje je totiž jedním z největších problémů open source projektů nasazených ve firemním prostředí. Pozdější vynucený přechod k jinému řešení by totiž znamenal další finanční a časové náklady.

 

Asi nikoho nepřekvapí, že drtivá většina open source ERP systémů pochází ze Spojených států, takže je v každém případě nutné systém lokalizovat do českého legislativního a ekonomického prostředí. U dobře navrženého systému, jehož autoři s celosvětovým nasazením počítali, by to ovšem neměl být zásadní problém.

Opravdová alternativa

 

Velké ERP systémy od Oraclu, Microsoftu či SAP a jejich open source alternativy se často navzájem inspirují, pokud jde o celkovou filozofii systému, jeho funkce, možnosti nastavení i ovládání. Celkově pak můžeme říci, že open source ERP systémy, jako Odoo, ERPNext, Dolibarr, Opentaps, iDempiere či ERP5, dobře poslouží především menším a středně velkým firmám, které jsou schopny pružněji se vypořádat s případnými nedostatky nového ERP systému či nutností přizpůsobit se mu se svými procesy. Přesto mají někteří z poskytovatelů těchto systémů mezi svými zákazníky i obří nadnárodní korporace, jako jsou například Toyota, Hyundai či Danone v případě řešení Odoo, Honeywell u Opentaps či Boeing u ERP5.

 

Podobně jako klasické komerční ERP systémy jsou i open source ERP řešení často modulární, takže zahrnují podporu plánování, skladového hospodářství, prodejní modul, účetnictví a velmi často také vlastní řešení pro CRM, HR, BI či řízení projektů. Základ ERP systému lze tedy později podle potřeby rozšířit o další funkce.

Open source neznamená zdarma

 

Podobně jako u ostatního podnikového softwaru (operační systémy, kancelářské aplikace atd.) rozhodně nelze položit rovnítko mezi „open source software“ a „zdarma“. I když není třeba pořizovat nákladné licence, stále jsou zde náklady na počáteční implementaci a kustomizaci stejně jako další údržbu a rozvoj ERP řešení a jeho provoz na vlastních serverech nebo u poskytovatele hostingu. V některých případech je navíc samotný ERP systém sice poskytován jako open source, ale zároveň je navázán na komerční databázovou platformu, popřípadě je ERP systém jen obtížně (nebo vůbec) použitelný bez udržovacích poplatků za pravidelné aktualizace.

 

V případě výše uvedených open source ERP systémů je často zdarma jen jejich základní verze s omezenými funkcemi a limitovaným počtem uživatelů, popřípadě je zdarma poskytováno jen jádro systému a za potřebné moduly je třeba platit měsíční předplatné. Tyto náklady je třeba zahrnout do kalkulace porovnávající open source ERP například s cloudovým řešením čerpaným na základě měsíčního předplatného pro potřebný počet uživatelů, které se již obejde bez dalších investic.

 

ICTrocenka

I při implementaci open source ERP řešení pak platí stejná pravidla jako u komerčního proprietárního softwaru: základem jsou analýza a plán projektu implementace. Při nedodržování postupů obvyklých u nasazování komerčních podnikových aplikací by se totiž i implementace open source ERP mohla značně protáhnout a prodražit. Byl pro vás článek přínosný?