Hlavní navigace

Švýcarský model vzdělávání účetních je inspirace pro Česko

21. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © sunny07 - Fotolia.com
Na vyšší odbornou kvalifikaci účetních by měl více tlačit trh, myslí si téměř dvě třetiny finančních profesionálů.

Výzkum Komory certifikovaných účetních (KCÚ) ukázal, že úroveň jejich kvalifikace by měl vyžadovat samotný trh, tedy zadavatelé zakázek zpracování účetnictví nebo zaměstnavatelé, domnívá se to 69 procent dotázaných odborníků v účetnictví. Většina účetních je přesvědčena, že podnikatelé si rizika spojená s nesprávnou volbou profesního účetního dobře neuvědomují.

„Podnikatelé si v současnosti s výběrem kvalitních finančních účetních příliš hlavu nelámou. Podle nás jim stále není jasný rozdíl mezi běžnou účetní provádějící jen určité omezené účetní operace a profesně kvalifikovanou účetní. I proto tento průzkum ukázal, že se podle více než poloviny respondentů profesní kvalifikace zatím neprojevuje na jejich platovém ohodnocení,“ říká Dita Chrastilová, místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních (rozhovor s D. Chrastilovou přinášíme zde).

 

Mít tak Odborný průkaz v účetnictví...

KCÚ ve spolupráci se švýcarským partnerem veb.ch proto právě realizuje projekt, který má podpořit prestiž účetní profese v Česku (podrobnosti přinášíme zde). V listopadu v Praze společně uspořádali konferenci na téma Rozvoj lidských zdrojů v oblasti certifikovaných účetních, na které si vyměnili zkušenosti švýcarští a čeští odborníci. „Švýcarský model nám jako vzor velmi vyhovuje, protože právě tam úroveň kvalifikace vyžaduje praxe, ne regulátor nebo explicitní legislativa. Trh i finančně oceňuje různé úrovně profesního vzdělání. Průměrný příjem držitele tzv. odborného průkazu v účetnictví je proto přibližně 112 tisíc švýcarských franků ročně, u vyšší úrovně, tedy diplomu, se plat pohybuje kolem 178 tisíc,“ dodala Dita Chrastilová.

 

Chyby v závěrkách a pak už se to veze...

Konference mezi jiným ukázala rozdíly mezi švýcarským a českým systémem. Ve Švýcarsku dosahují certifikovaní účetní většího uznání než u nás, a to v provázanosti dosaženého stupně certifikace, pracovní pozice a očekávaného platu. Systém vzdělávání je ve Švýcarsku propracovanější, organizátor zkoušek je na rozdíl od naší republiky oddělen od vzdělávání, kde vzdělání i zkoušky zabezpečuje Institut certifikace účetních (ICU). Při vzdělávání je ve Švýcarsku větší možnost výběru škol, které organizují kurzy, a je kladen větší důraz na účetnictví.

V průzkumu KCÚ respondenti poukazovali právě na nedostatek kvalifikovaných účetních na trhu. Chyby v závěrkách a s tím související chyby v daňových přiznáních, hrozící penále a doplatky, jsou podle téměř poloviny odpovídajících jednou z možností, jak zlepšit postavení účetních na trhu práce tím, že bude více vnímána potřeba odbornosti.

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?