Hlavní navigace

Třetina českých SME plánuje navyšovat své investice, touží po snižování byrokracie

23. 3. 2015

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
České firmy vidí cestu ke zlepšení své situace zejména ve snižování byrokracie, evropské ve snižování daní. 32 % malých a středních podniků (SME) v České republice plánuje v letošním roce navyšování investic.

Poradenská společnost EY zveřejnila výsledky svého prvního celoevropského průzkumu mezi malými a středními podniky (SME) - European Mid-Market Barometer. Průzkum se zaměřoval na pozici SME na jejich národních trzích.

Necelá jedna třetina českých firem podle něj očekává v následujícím půlroce oživení svého podnikání. Většina SME u nás (62 %) si ale zatím zachovává spíše rezervovaný pohled a očekává stagnaci. Naproti tomu v celoevropském měřítku počítá téměř 50 % malých a středních podniků se zlepšením. Velmi zajímavá bude Česká republika v nadcházejícím období také pro investory. Investice chce u nás navýšit 32 % malých a středních podniků.

 

Oživení přináší optimismus

„Zahraniční malé a střední firmy již pociťují ekonomické oživení a firmy jsou ohledně své budoucnosti značně optimistické. Očekávané změny k lepšímu se v evropských zemích nejčastěji objevují v sektoru služeb a ve zpracovatelském průmyslu. České společnosti, které se v průběhu krize většinou soustředili hlavně na snižování nákladů, si již velmi často vytvořili určitou rezervu a začínají opět investovat. V průměru české firmy předpokládají ale růst obratu jen o 1,4 %“ říká Petr Kříž, výkonný ředitel oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

 

Velká většina malých a středních podniků v Evropě i u nás (více než 90%) hodnotí aktuální stav své společnosti jako poměrně stabilní, jedna ze tří společností i jako naprosto stabilní, zatímco, jen zhruba jedna ze sta firem u nás i v Evropě vnímá svůj současný stav jako velmi kritický.

 

V otázce vývoje ekonomických podmínek jsou české SME naopak optimističtější než evropské firmy. V další zlepšení situace věří v České republice 44 % z nich, zatímco v Evropě je to jen každá třetí firma. České malé a střední podniky vidí cestu ke zlepšení zejména ve snižování byrokracie. Snížení daní uvádějí až na druhém místě. Ani v tomto případě se tak neshodují s většinou Evropy, kde firmy požadují jednoznačně nejvíce právě snížení daní.

 

Problémem je byrokracie

„Podnikatelé v České republice již delší dobu poukazují na problém vysoké úrovně byrokracie a příliš obsáhlé administrativy vyžadované státem. Zahájení podnikaní, jednání s úřady, nebo třeba jen spočtení a podání daňového přiznání trvá v naší zemi zbytečně dlouho. Zejména v kontextu doby, kdy jsou digitální technologie a online řešení v komerční sféře standardem,“ dodává Petr Kříž.

 

Očekávání investic

Velmi zajímavé budou v nadcházejícím roce české SME pro investory. Česká republika v oblasti plánovaného navyšování investic do SME sektoru zaujímá 6. místo v Evropě, investice do svého podnikání chce navyšovat dokonce 32 % firem. V porovnání s evropskými středně velkými firmami je to o tři procenta více.

 

Investice do podnikání budou tedy v letošním roce klíčovým prvkem v životě mnoha firem. Jen 7 % evropských společností v průzkumu uvedlo, že plánuje investice do podnikání spíše snižovat. Velmi dobré prostředí pro rozvoj firem v současnosti skýtá Turecko, navýšení investic zde plánuje polovina SME podniků. Turecko bylo navíc v rámci průzkumu ohodnoceno jako evropská země s nejlepšími podmínkami pro byznys.

V České republice se kromě investování domácího kapitálu otevírá velký prostor také pro zahraniční investory. Malé a střední podniky u nás jsou v současnosti financované
ze zahraničního kapitálu pouze ze dvou procent.

 

V celoevropském měřítku jsou v tomto ohledu za Českou republikou už jen Norsko a Dánsko s pouhým jedním procentem zahraničních investic. Pozitivní zprávou je ale fakt, že se podle 11% českých SME firem možnosti získání zahraničního kapitálu zlepšují. „Přinejmenším desítky let nebyla globální situace tak nakloněna získávání investic do společnosti jako dnes. Obecně na trhu panuje obrovský přebytek peněz, investoři hledají příležitosti s alespoň přijatelným výnosem a banky půjčují za podmínek téměř z říše snů. Menší společnosti ale stále bohužel mnohdy neumí svůj podnikatelský záměr investorům vhodně a především transparentně prezentovat tak, jak je obvyklé v zemích s mnohem delší podnikatelskou tradicí.“ doplňuje Petr Kříž.

 

České specifikum

Velké rozdíly panují mezi Českou republikou a Evropou také na poli změn ve vlastnictví malých a středních podniků. Předpokládá se, že budou v ČR probíhat pomaleji než ve většině evropských zemí. Do 10 let u nás změní majitele jen 7 % firem, zatímco evropský průměr činí 22 %. Menší procento změn ve vlastnictví firem se očekává už jen v Rusku, Turecku, Dánsku a Norsku.

 

Zajímavým výsledkem průzkumu je zjištění, že v České republice spoléháme více na trh samotný než na pomoc státu. Navýšení počtu veřejných zakázek posílí segment malých a středních podnikatelů v ČR ze všech evropských zemí nejméně, a to o 25%.

soutez_casestudy

 

Informace o průzkumu:
Studie European Mid-Market Barometer byla vytvořena jako první celoevropský průzkum oblasti malých a středních podniků. Průzkum je založen na reprezentativním vzorku 6.000 středně velkých podniků v celkem 21 zemích Evropy včetně České republiky. Vybraný vzorek obsahoval firmy s ročním obratem mezi 30 a 500 miliony eur. Telefonický průzkum provedl nezávislý institut pro výzkum trhu (německý Valid Research) v průběhu listopadu a prosince 2014.

Byl pro vás článek přínosný?