Hlavní navigace

Tržby za diamantové klenoty v Česku tržby prudce rostou

26. 6. 2017

Sdílet

 Autor: ALO
Celosvětový zájem o diamantové šperky se již 4 roky po sobě drží na historických maximech s tržbami u hranice 80 miliard dolarů. Pro srovnání v letech 2009 až 2016 rostly tržby v průměru o 3,1 %. Uvádí to nejnovější studie těžařské společnosti De Beers.

Podle největšího českého klenotnictví ALO diamonds útrata Čechů za diamantové klenoty v posledních letech roste o necelou čtvrtinu, a doháníme tak západní diamantové velmoci. Ve světě, stejně jako v Česku, navíc přibývá žen, které si je kupují samy. Zvláště u nás se jedná o moment prvního diamantu v životě.

 

Nový trend: ženy si šperky stále častěji kupují samy

 

Zajímavým trendem je růst tržeb za diamantové šperky, které si ženy kupují samy. Podle marketingového ředitele De Beers Stephena Lussiera tyto nákupy tvoří již třetinu všech prodejů diamantových klenotů v USA, zatímco před rokem 2008 tvořily jen čtvrtinu. Podle De Beers tržby americkým klenotníkům navyšují také mileniáni (mladí lidé do 34 let), kteří si šperky také ve velké míře kupují sami. „Stejný trend je možné pozorovat i v Česku a na Slovensku. Ženy, které kupují diamantové šperky samy sobě, byly dříve výjimkami. Dnes v našich buticích tvoří velkou část zákazníků. Často se jedná o mladší ženy, které si pořizují první diamantový šperk v životě. Stejně jako na západně se jedná o určitý životní milník. Nezanedbatelným důvodem je i celosvětový trend odsouvání sňatku na pozdější dobu,“ dodává Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.


Pozitivní čísla se očekávají i za rok 2017

 

De Beers očekává, že celosvětová poptávka po diamantových špercích zaznamená mírný růst i v roce 2017. Hlavním tahounem budou Spojené státy a rostoucí tržby v Číně a Indii. „Bavím se s obchodníky na nejznámějších světových burzách. Celkově si pochvalují rostoucí tržby a stejný vývoj očekávají i nadále. Na trzích panuje optimismus,“ dodává Alojz Ryšavý, který s diamanty obchoduje již přes 20 let. Nedávná měnová reforma v Indii, kde byla ukončena platnost dvou bankovek s nejvyšší hodnotou, způsobila v této zemi podle De Beers méně závažné problémy, než se očekávalo. Poptávka po diamantech se v letošním prvním čtvrtletí po krátkodobém výkyvu vrátila k normálním hodnotám.

FIN24

 

V Česku ájem výrazně vzrostl i u klenotů s velmi vzácnými přírodně zbarvenými diamanty. Tržby meziročně vzrostly téměř o pětinu. „Češi kupují hodnotné klenoty s diamanty jako spolehlivý dlouhodobý investiční nástroj. Zájem vzrostl na takovou úroveň, že do investičních šperků zasazujeme i žluté, modré, zelené a růžové diamanty. Cena těchto kamenů roste nejrychleji díky jejich vzácnosti. Jen jeden z 10 000 vytěžených diamantů je výrazně barevný. Růžové za posledních 8 let zhodnotily téměř na trojnásobek,“ dodává Alojz Ryšavý.

Byl pro vás článek přínosný?