Hlavní navigace

V roce 2015 vzroste HDP stejně jako letos o 2,4 %. Rizik ale přibývá

22. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © tiero - Fotolia.com
V Čechách pokračuje hospodářské oživení, přibývají ale rizika pro budoucí vývoj. Aktuální prognóza mírně snižuje výhled na rok 2015, kdy by se měl výkon ekonomiky pohybovat na obdobné růstové trajektorii jako letos.

Česká bankovní asociace ve své nejnovější prognóze očekává, že ekonomika v letošním roce dosáhne předpokládaného růstu 2,4 %. Jeho zdroje se budou postupně přesouvat směrem k domácí poptávce. Podstatným očekávaným tahounem bude solidní investiční aktivita podnikového sektoru, postupně výrazněji financovaná i veřejnými zakázkami. Hospodářský růst bude jak po zbytek roku, tak v roce příštím podporovat také poptávka domácností.

 

Děsí extrémně slabá poptávka investic

„Od minulé prognózy jsme zaznamenali smíšené signály. Na jedné straně byl dosavadní vývoj příznivější, než jsme očekávali, na straně druhé se objevily zprávy ze zahraničí tlumící optimismus jak pro poslední čtvrtletí tohoto roku, tak i pro rok 2015,“ komentuje aktuální pohled ČBA Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. Rizikem prognózy pro zbytek letošního roku je spíše nižší výkon související především s horším než původně očekávaným vývojem zahraniční poptávky. Prognóza růstu HDP eurozóny pro rok 2014 se aktuálně snižuje na 0,8 % z původně očekávaných 1,2 %. „Příznivý vliv čistého exportu na ekonomický výkon bude postupně slábnout, posilovat by měl naopak vliv investiční poptávky jako významného prorůstového faktoru. Extrémně slabá poptávka investic hrála totiž jednu z klíčových rolí během hospodářské recese,“ dodává Pavel Sobíšek.

 

Měnová politika zůstane extrémně uvolněná

Oživení se průběžně významným způsobem promítá i do ekonomického chování tuzemských domácností. Jejich spotřeba oživuje již od třetího čtvrtletí 2013 a dále ke spotřebě domácností přispěje mimo jiné i nižší než očekávaná inflace a růst mezd. O optimismu domácností vypovídá i rostoucí objem hypotečních úvěrů, k němuž přispívají stále rekordně nízké úrokové sazby. V roce 2015 by měl růst HDP setrvat na současných 2,4 %. Zdroje hospodářského růstu se budou posouvat výrazněji k domácí poptávce. „Měnová politika do konce roku 2015 zůstane extrémně uvolněná, ukončení kurzového režimu se odsouvá až na rok 2016. Pro celý příští rok očekáváme stabilitu hlavních úrokových sazeb ČNB. I přesto však očekáváme pro rok 2015 pouze mírné meziroční zrychlení poskytnutých bankovních úvěrů, a to jak domácnostem, tak nefinančním podnikům,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

 

Mohou, ale nemusí

Hlavní nejistotou vývoje je ekonomický výkon eurozóny, především Německa. „U investiční poptávky je dalším rizikem strategie zahraničních investorů, kteří mohou, ale nemusí vysoké zisky z exportního výkonu investovat do domácích podniků v závislosti na kondici hospodářství Německa a dalších zemí. Investice podniků pod zahraniční kontrolou vytvářejí v české ekonomice téměř polovinu investiční poptávky v podnikové sféře,“ uvádí Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka ČBA. Rizikem zůstává také nejistota geopolitické situace v souvislosti se sankcemi vůči Rusku s dopadem na tuzemský export.

 

 

Klíčová data

Ukazatel

2014

2015

Růst reálného HDP (%)

2,4

2,4

Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%)

7,6

7,3

Míra inflace: CPI (%) průměr

0,5

1,6

Vládní deficit (% HDP)

-1,8

-2,5

Vládní dluh (% HDP)

45,6

46,1

Růst soukromé spotřeby (%) reálně

1,7

2,0

Růst vládní spotřeby (%) reálně

1,4

1,2

Růst investic (%) reálně

4,8

3,8

Růst reálného HDP v eurozóně (%)

0,8

1,2

Směnný kurz CZK/EUR: průměr

27,5

27,5

Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr

103

99

Základní sazba ČNB 2T REPO (%): průměr

0,05

0,05

Základní sazba ECB (%): průměr

0,15

0,05

3M-PRIBOR (%): průměr

0,36

0,36

Růst bankovních úvěrů klientských (%)

4,4

4,6

Růst bankovních úvěrů domácnostem (%)

4,7

5,0

Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%)

2,4

4,8

Růst bankovních vkladů klientských celkem (%)

3,9

3,2

 

###

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?