Hlavní navigace

Vánoční nákupy v zahraničí: vzdělaní volí Velkou Británii a Itálii

23. 11. 2011

Sdílet

Ostatní Čechy lákají nižší ceny i větší výběr v příhraničí: cílem je Německo, Polsko a Rakousko.

Jak ukázal výzkum realizovaný pro GE Money Bank, důvodem pro nákupy v zahraničí nejsou jen výhodnější ceny, ale také větší výběr a možnost pořídit si zboží, které v České republice není k dostání. České zákazníky lákají i novinky, které u nás teprve budou uvedeny. Alespoň občas přitom za hranicemi nakupuje 30 % Čechů – téměř polovina z nich (48 %) letos plánuje nakoupit v zahraničí i menší část vánočních dárků. 

„Alespoň příležitostně nakupuje v zahraničí téměř třetina Čechů. Nejčastěji se jedná o obyvatele příhraničních oblastí, čemuž odpovídají i země, které jsou cílem nákupů: Německo, Polsko a Rakousko,“ říká Jarmila Kowolowská, manažerka kreditních karet GE Money Bank, a pokračuje: „Roste také zájem využívat při nákupech v zahraničí kreditní karty, které nabízejí finanční rezervu. Navíc není potřeba se zabývat směnnou hotovosti. Kreditní karty jsou také bezpečnější, v případě ztráty či krádeže je lze okamžitě zablokovat, případně pojistit proti možnému zneužití.“

 

Pražané si pořizují především oblečení

Za nákupy do zahraničí vyráží 30 % Čechů, ať již pravidelně (6 %), nebo příležitostně (24 %). Téměř polovina (48 %) z těch, kdo v zahraničí nakupují, přiznává, že letos plánují v zahraničí pořídit i určitou část vánočních dárků. Více než třetina (37 %) o tom pak uvažuje, pouze 14 % lidí nemá o jejich pořízení v cizině vůbec zájem. 

Mezi oblíbené země pro nákupy v zahraničí patří kromě Německa, Rakouska a Polska i Slovensko – především mezi obyvateli Moravskoslezského (29 %) a Jihomoravského kraje (47 %). Dotazovaní také uváděli Velkou Británii a Itálii, do nichž jezdí nakupovat hlavně lidé s vyšším vzděláním. Cílem nakupujících jsou nejčastěji hypermarkety a supermarkety (70 %), ale i trhy (64 %) a obchodní domy (60 %). Lidé z pohraničních oblastí nakupují nejvíce potraviny a nápoje (např. v Ústeckém kraji až 56 % dotázaných), naopak Pražané si pořizují především oblečení (37 %). 

 

Strach z jazykové bariéry

Důvodem pro nákupy v zahraničí nejsou jen výhodnější ceny, které uvedlo 64 % dotázaných. Češi oceňují také větší výběr (40 %), možnost koupit si produkty, které v Česku nejsou dostupné (32 %), nebo novinky, které na náš trh přijdou později (19 %). Mnohé také láká, že cestu spojí se zajímavým výletem (44 %). Jen tři procenta respondentů v zahraničí nakupují, protože je zde podle nich zboží kvalitnější. Naopak ti, kteří se nákupům v zahraničí vyhýbají, jmenují jako hlavní důvod celkové náklady, k nimž je třeba přičíst i cenu za dopravu, dále příliš velkou vzdálenost, složitou dopravu nebo jazykovou bariéru. 

Ti, kdo se rozhodnou při nákupu vánočních dárků platit kreditní kartou, mohou nyní ušetřit, a to i při nákupu v zahraničí. Pokud si pořídí kreditní kartu MoneyCard Plus nebo MoneyCard Gold, GE Money Bank je za každý nákup odmění 10 % z každé utracené částky. Tato částka jim bude připsána zpět na účet, a to až do částky 500 Kč za měsíc. V rámci této akční nabídky, která běží až do 31. prosince 2011, také získají vedení kreditní karty na rok zdarma.

 

Cloud24

Zdroj: GE Money Bank

 

Byl pro vás článek přínosný?