Hlavní navigace

Většina českých CEO a CFO vidí lepší dostupnost úvěrů a věří ve zvyšování zisků, pracovních míst přibude

19. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © Iakov Kalinin - Fotolia.com
Podle Barometru investiční důvěry klesl počet oslovených podniků, které plánují snižování stavu zaměstnanců, v Čechách i na globální úrovni ze 17 procent v dubnu letošního roku na 11 procent v ČR a na 7 procent celosvětově.

Čeští manažeři věří domácí ekonomice výrazně více než před rokem. Vyplývá to z  mezinárodního průzkumu poradenské společnosti EY „Barometr investiční důvěry“ provedeného v září 2014 mezi více než 1 600 vedoucími pracovníky firem z 62 zemí celého světa včetně 90 generálních a finančních ředitelů z České republiky. Více než polovina tuzemských respondentů je přesvědčena, že česká ekonomika oživuje.

 

Všeci sa ženijá, krize sa bojijá, a já sa nežením, krize sa nebojím

„Počet oslovených šéfů firem, podle nichž se situace české ekonomiky zlepšuje, se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobil. Podstatně vzrostla rovněž důvěra v lepší dostupnost úvěrů a zvyšování zisků. Zatímco oslovení manažeři ze zemí eurozóny a Velké Británie hodnotí vývoj v průzkumu sledovaných ekonomických faktorů mnohdy nejednoznačně, jejich čeští kolegové jsou v hodnocení pozitivnější,“ říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě.

58 % oslovených českých manažerů je přesvědčeno, že domácí ekonomická situace se zlepšuje, před rokem zastávala tento názor pouhá čtvrtina českých respondentů. Razantní nárůst důvěry respondentů v českou ekonomiku během uplynulých 12 měsíců se opírá o pozitivní vývoj většiny základních ekonomických ukazatelů. Na globální úrovni vidí zlepšující se ekonomiku 53 % respondentů, toto procento však ve srovnání s říjnem loňského roku na rozdíl od respondentů z České republiky znamená klesající trend.

 

Chtějí nabírat nové talenty, krize děsí jen na Donbase

Díky optimističtější náladě v ekonomice se bude zlepšovat i situace na trhu práce. Většina (58 %) českých respondentů plánuje v následujících 12 měsících vytvářet nová pracovní místa a nabírat nové talenty. Celosvětově má tyto plány 52 % šéfů společností. Naopak počet oslovených podniků, které plánují snižování stavu zaměstnanců, klesl v České republice i na globální úrovni ze 17 % v dubnu letošního roku na 11 % v České republice a na 7 % celosvětově.

64 % oslovených českých manažerů věří v růst zisků svých firem, na globální úrovni je o tom dokonce přesvědčeno rekordních 77 % respondentů. Důvěra v dostupnost úvěrového financování byla pro tuzemské šéfy firem (63 %) druhým nejvýznamnějším sledovaným ukazatelem, pro respondenty na globální úrovni byla druhým nejvýznamnějším ukazatelem krátkodobá stabilita trhů (64 %).

Podle oslovených manažerů nečekají ekonomiku ani finanční systém žádné velké šoky. 56 % oslovených českých manažerů (37 % celosvětově) se domnívá, že největším ekonomickým rizikem pro jejich společnost bude zvýšení globální politické nestability. Globální politická nestabilita je jediný indikátor, u něhož došlo za poslední půlrok k nárůstu zároveň v České republice i na globální úrovni, což je důsledkem přetrvávajícího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a pokračujícího konfliktu na Blízkém východě. Naproti tomu strukturální reformy eurozóny, zpomalení růstu klíčových ekonomik a inflace se respondentům jeví jako menší riziko než v dubnovém průzkumu. Dokazuje to, že podniky a jejich šéfové jsou ochotnější riskovat i v současných náročnějších podmínkách.

 

Boj o přežití už všechny začal nudit

„Šéfové českých firem mají zájem o růst, ale nikoliv na úkor efektivity. Je vidět, že se dokázali poučit z nedávné globální finanční krize. Dobrou zprávou je, že boj o přežití už není hlavním cílem pro žádnou z oslovených českých společností a na globální úrovni považuje přežití za hlavní cíl své společnosti jen 1 % respondentů,“ říká Jaroslav Zelenka, senior konzultant oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. 49 % dotázaných globálních manažerů a 51 % českých uvedlo jako prioritu pro příštích dvanáct měsíců zaměřit se na růst, pro dalších 35 % (a 37 % českých šéfů firem) je prioritou snižování nákladů a zvyšování provozní efektivity.

Velká důvěra v oživení domácí ekonomiky motivuje podniky, aby se zaměřily na své hlavní podnikatelské aktivity a jejich rozšíření na stávajících trzích. Společnosti se snaží vytvářet si podmínky, které jim umožní růst i v současném náročném podnikatelském prostředí. Tedy v prostředí formovaném globálními trendy a větší aktivitou akcionářů. V situaci, kdy se ekonomika dostává do fáze stabilního růstu, se akcionáři stávají angažovanější a úspěšněji ovlivňují agendu podniků. V českých podnicích i v globálním měřítku akcionáři ovlivňují podnikovou agendu týkající se primárně nákladové efektivnosti, čeští manažeři se dále setkávají s intervencemi akcionářů v oblasti podnikových akvizic a analýz portfolia aktiv.

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?