Hlavní navigace

Všechno dobré, až na stavebnictví…

Sdílet

Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným dnes, 7. května.

Pouze stavebnictví kazí příznivý dojem ze sady dat, které sebral a zpracoval Český statistický úřad za několik významných ekonomických indikátorů pro měsíc březen – tržby v maloobchodě meziročně stouply, průmysl potvrdil ekonomické oživení. Na to lze soudit také z vývoje březnového zahraničního obchodu. Propad stavebnictví byl sice menší než v lednu nebo v únoru, ale přesto se proti loňskému březnu stavělo o pětinu méně.

 

Drahomíra DubskáMasáž obchodů před svátky jara… 

Lidé poněkud slevili z tvrdé kázně v nákupech. Velikonoční svátky však letos připadly na první dubnové dny, takže je možné, že „předzásobení“ spadlo ještě do měsíce března, jak ukazuje silná dynamika tržeb za potraviny, která byla vyšší než růst celkových maloobchodních tržeb. Při zohlednění sezónních vlivů a skutečnosti, že březen měl proti loňsku o den víc, se objem nákupů v maloobchodě (vč. aut) zvýšil o 2 %, bez očištění pak o 3,9 %, když samotné prodeje vozů stouply o 12,3 %. Začátek jarní motoristické sezóny bývá každoročně impulsem pro oživené nákupy nových i ojetých aut. Letos však navíc spotřebitelé asi už prolomili opatrnost, s níž odkládali pořízení vozu kvůli obavám z dopadů krize. Zda se tento odhad potvrdí, ukáží další měsíce, zejména vývoj na trhu práce.

 

Pořádně jsme roztočili kola výroby… 

Průmyslová produkce je od prosince v plusu. Březnový růst výroby o 10,2 % proti loňsku tentokrát nedynamizovali zpracovatelé s výrazným předstihem (+11,3 %), ale překvapil silný růst těžebních odvětví (+16,1 %), která trpěla ještě v lednu desetinovým propadem. Celkově předstih tempa nových zakázek před tempem produkce (o 5,6 procentních bodů) dokládá nový start průmyslu, protože březnový předstih byl vyšší než za celé první čtvrtletí (+2,1 p. b.). Bylo na čase – podle hodnot trendové křivky se český průmysl pohyboval v záporném teritoriu celých sedmnáct měsíců.

 

Výsledek je impozantní… 

Březnový zahraniční obchod byl konzistentní s vývojem v průmyslu. Ekonomické oživení v ČR potvrzuje především vývoj dovozů – jejich růstové tempo bylo totiž po dlouhé době rychlejší než tempo vývozů. Znamená to, že i česká ekonomika začíná potřebovat více dováženého zboží, zatímco dosud sytila v rychlých růstech vývozů do té doby úspěšnější ekonomické oživení v zemích obchodních partnerů. Naposled došlo k předstihu dovozu nad vývozem v září 2008 a až do ledna 2010 trvalo, než Česká republika dostala oba směry své výměny zboží se zahraničím do kladného růstového teritoria. Výsledek je impozantní – obchodní bilance za letošní první čtvrtletí je nejlepší v historii země (+47,3 mld. korun), i když březnové převýšení vývozu nad dovozem (+18,3 mld. korun) bylo rekordní loni (21 mld. korun).

 

Komu v ruce zůstal Černý Petr 

Stavebnictví je v nynější fázi vývoje „nemocným mužem“ české ekonomiky. Masívní růst inženýrských staveb už nestačil jako během loňského roku krýt propady v dynamice zbylé stavební produkce. Ta byla letos v březnu meziročně o téměř třetinu nižší a inženýrské stavby o 11 %. Objektivní zdůvodnění počasím situace ve stavebnictví zčásti má – podle meteorologů byla do půli března půda stále promrzlá ještě v deseti centimetrech. Avšak příčiny pocházející z krize decimují i ostatní parametry stavebnictví, nejen produkci – bylo vydáno méně stavebních povolení než loni březnu, klesly počty zahájených i dokončených bytů (dramaticky pak těch v bytových domech, kde byla ve srovnání s loňským  březnem zahájená výstavba menší o víc než polovinu). Až opravdu přijde jaro, evropské peníze opět velkým inženýrským stavbám pomohou. Hlavně nesmí chybět kofinancování – státní finance totiž letos trpí přinejmenším stejně jako loni.

 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu  

 

Text informací o březnových maloobchodních tržbách, průmyslové a stavební produkci a zahraničním obchodě vydaných dnes v 9 hodin lze nalézt na následujících stránkách Českého statistického úřadu:

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cmal050710.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpru050710.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta050710.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cvzo050710.doc

Cloud24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?