Hlavní navigace

Výstavba nových kanceláří v Praze zpomaluje. Sílící poptávka firem tak snižuje neobsazenost prostor

7. 10. 2015

Sdílet

 Autor: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
I když bude letos dokončeno více než 190.000 m2 v nových administrativních projektech, což je největší objem od roku 2008, výstavba kanceláří zpomaluje. V příštím roce by mohlo být dokončeno méně než 55.000 m2, čímž se stávající stavební boom ukončí. A podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ se bude již dokončené projekty dařit obsazovat novými nájemci.

Na 16,8% poklesla v druhém čtvrtletí neobsazenost v pražských kancelářích. Celkem byly od dubna do června podepsány nájemní smlouvy na téměř 130.000 m2, přičemž úplně nových pronájmů nebo expanzí bylo 66.000 m2. V obou případech jde o výrazné meziroční i mezikvartální nárůsty, které navíc překonaly i kapacitu dokončených projektů: ve druhém čtvrtletí bylo v Praze dokončeno 67.000 m2 kanceláří.

 

Podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ výsledky svědčí o zlepšující se situaci na pražském kancelářském trhu. Mnohé společnosti rychle expandují, jiné se chtějí stěhovat do lepších novějších a reprezentativnějších prostor. Pražský kancelářský trh ve druhém čtvrtletí absorboval nejvíce volných kanceláří od konce roku 2008, pokud přetrvá tato dynamika poptávky, mohla by se neobsazenost nadále snižovat.

 

„To je dobrá zpráva pro developery a investory, kteří se obávali poklesu nájemného. Výkyvy by již měly být minimální, protože v roce 2016 bude na trh dodáno pouze kolem 55 tisíc čtverečných metrů nových kanceláří. A tím pádem můžeme očekávat další pokles neobsazenosti a nižší tlak na snižování nájemného, vyjma lokalit s vysokou neobsazeností a konkurencí,“ komentuje výsledky Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Consulting & Research v DTZ. Mezi nájemci dominovaly poradenské společnosti. Nejvíce nových pronájmů bylo uzavřeno v Praze 8 (29%), kterou následovala Praha 5 (18%) a Praha 1 (16%).

soutez_casestudy

 

O dobré kondici pražského kancelářského trhu svědčí fakt, že na konci 2. čtvrtletí byla celá jedna třetina kanceláří ve výstavbě předpronajata. Developeři i nájemci míří především na Prahu 8 a Prahu 4, které vykazují i nejnižší míry neobsazenosti z celé Prahy.

Byl pro vás článek přínosný?