Hlavní navigace

Změna veřejné podpory a investičních pobídek pro velké podniky od 1. července 2014

6. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Beboy - Fotolia.com
V návaznosti na ukončení aktuálního programového období EU 2007 až 2013 vstoupí v platnost nová pravidla EU pro poskytování veřejné podpory. Aktuálně je připravován také nový koncept příslušné zákonné úpravy na lokální úrovni, který nové normy reflektuje.

Nová pravidla pro poskytování veřejné podpory přinesou pro velké podniky mimo jiné významné snížení veřejné podpory pro dotační projekty a investiční pobídky, a to z aktuálních až 40 % na 25 %. Současně lze očekávat, že se zvýší administrativní náročnost celého procesu žádosti o investiční pobídky.

 

Mezi nejvýznamnější změny patří:

  • zpřísnění vymezení podporovaných aktivit – v případě velkých podniků by veřejná podpora měla být poskytována pouze na počáteční investice nebo pro účely diverzifikace stávající produkce;
  • zpřísnění prokazování motivačního účinku – nově bude nutné prokázat skutečné důvody vedoucí k motivaci pro umístění investice do konkrétní lokality a současně uvést hypotetické srovnání, co by se stalo v případě, že by společnost podporu nezískala. Mimoto bude nutné předložit písemné doklady ilustrující daný model (analýzu ziskovosti projektu, srovnání místa realizace projektu s realizací v jiném regionu apod.);
  • v případě podpory na diverzifikaci produkce musí způsobilé náklady převyšovat alespoň o 200 % účetní hodnotu znovu používaného majetku v roce, jež předchází roku zahájení prací aj. 

Nové pokyny EU k regionální podpoře, které byly zveřejněny v průběhu června letošního roku, posunuly účinnost nových pravidel na 1. červenec 2014. V důsledku toho je možné podávat žádosti o investiční pobídky ve stávajícím režimu, výhodnějším pro velké podniky, ještě na přelomu ledna a února 2014.

 

 

soutez_casestudy

Zdroj: KPMG

 

Byl pro vás článek přínosný?