Hlavní navigace

Zvyšte pracovní výkon: prostředí ovlivňuje i barva

17. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Pixabay (public domain)
Vliv barev a barevných odstínů na lidskou psychiku je již dobře znám. Proč se však v kancelářích stále setkáváme se stejným klišé, které reprezentuje padesát odstínů šedé a černé? Jsou ostatní barvy překážkou? Zkuste oživit kancelář barvami a uvidíte změnu.

Barvy vnímáme individuálně, ale základní asociace jsou pro všechny stejné. Červenou si spojujeme s aktivitou, dominancí, vášní. Ideální je do relaxačních zón, kde jsou různé fyzické aktivity a hry např. stolní fotbal. Zelená zase evokuje přírodu, klid, harmonii a patří do kanceláří managementu. Fialová působí uklidňujícím a luxusním dojmem, bývá barvou recepcí a čekáren. Společnosti jsou v současnosti více otevřené experimentování s barvami ve své moderní kanceláři. Dokonce i tam, kde to předtím rigidní korporátní pravidla neumožňovala.

„Nejvíc je preferován bílý, resp. mírně šedý laminát (provedení stolních desek, skříní apod.) v kombinaci s barevnými doplňky, jako je čalounění stolních panelů, stoliček, křesílek nebo sedaček. Moderní je použití barevného laminátu u jednobarevného provedení nábytku (např. bílá + šedá – čela zásuvek, dělicí panel). Klienti inklinují k zelené, žluté barvě čalounění a neutrální béžové nebo šedé. Trendem je kombinace více barev v jednom prostoru, například střídání šedé se zelenou na sedácích,“ uvádí Lucie Vargová ze společnost NowyStyl Group.

 

Při volbě barev v kanceláři a jejich kombinací odborníci doporučují pamatovat i na kulturní rozdíly ve vnímání barev. Například modrá je u nás vnímána jako chlapská, maskulinní, ale v Holandsku je to „dívčí“ barva. Obecně modrá evokuje bezpečí a vyvolává pozitivní reakce. Neváhejte s barvami experimentovat, vždyť dnes můžete vlastně každý odstín z reálného světa digitalizovat a přenést do kanceláře.


Matná nebo lesklá?

Šedé odstíny a chladná černá jsou nejčastější kancelářské barvy. Až ve spojení s jinou, zářivou a doplňkovou barvou dokáží přinést interiéru klidnou a nic nerušící atmosféru. Třeba pamatovat i na to, že lesklé povrchy – ať už mají jakoukoliv barvu - odrážejí více světla než matné. „Na člověka proto působí „nestále“, protože se mění podle světelných poměrů. To znamená, že obecně jsou rušivější. V pracovním prostředí, které vyžaduje více soustředění, jsou méně vhodné,“ upozorňuje interiérová poradkyně Martina Kolláriková ze společnosti HappyColours.

 

Barva roku pro kancelář: marsala

Hitem letošního roku je barva označovaná jako marsala, alespoň podle společnosti Pantone. Většinou je definována jako vínově červená se zemitým, jemně nahnědlým nádechem. Pokud byste chtěli být „in“ a mít ji v kanceláři, máme pro vás několik tipů. „Marsala je tlumený odstín růžové barvy. Je relativně tmavá, ale ne příliš sytá. Při výběru barev je víc než konkrétní odstín podstatná barevná kombinace, v níž se objeví a sehraje svoji úlohu. Důležité je též to, v jakém poměru k ostatním barvám se objeví. Marsala se do kanceláří hodí jako akcentová nebo doplňková barva. To znamená, že se objeví na některém výrazném prvku v místnosti – například celá stěna, nebo naopak bude barvou doplňků – lampy, čalounění a podobně. Velmi dobře se dokáže uplatnit v kombinaci s neutrálními odstíny, jako jsou šedé či zemité tóny. Právě v kombinaci s tmavou šedou bude působit velmi elegantně. Hodí se spíš do pracovního prostředí, kde není velký pracovní ruch, ke klidnějším pracovním činnostem. V případech, kde je pracovní tým složen převážně z mužů, může působit zženštile. Co se týká homeoffice, platí podobné principy. Marsala je uklidňující barva, která navozuje klid, vhodné je použít ji, když je k práci potřebné uvolnění, pohoda,“ radí Martina Kolláriková.

 

Hedvika Novotná, interiérový designer společnosti NOVOdesign říká, že odstín marsala jí připomíná dobré červené víno, západ slunce, červenozem a oblíbenou rtěnku. „Díky své zemitosti a noblese se tento barevný odstín skutečně hodí i do kanceláří. Je to však pocitově výrazná barva, a není tedy vhodné použít ji na příliš velké ploše, abychom požadovaný efekt „nezabili“. Marsala se výborně hodí na doplňky, jako jsou například obrazy na stěnách v kanceláři, potah pohovky pro návštěvy čekající na obchodní schůzku, květy ve váze, ale zaujme i na dámské byznys aktovce, na luxusní psací soupravě nebo na kancelářské komodě, která bude díky svému barevnému odstínu tvořit v interiéru zajímavý nábytkový solitér. Doporučuji odstín marsala používat střídmě a pamatovat na přísloví, že méně je někde více.“

Marsala je vhodná například pro právnické kanceláře, které si klienti spojují s důstojností, uhlazeností, konzervativním přístupem, jistotou, zdrženlivostí a seriózností.

soutez_casestudy

 

Zdroj: Kancelare.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku