Hlavní navigace

HDP: zpomalení podle ČSÚ potvrzeno

15. 11. 2011

Sdílet

Výkonnost české ekonomiky se podle flash odhadu HDP (dnes zveřejněná data Českého statistického úřadu) v letošním třetím čtvrtletí zastavila – proti druhému čtvrtletí byl jeho přírůstek nulový. Meziročně HDP dále ubral na tempu, výrazněji než v předchozím čtvrtletí. Hrubá přidaná hodnota podle výkonnosti odvětví oslabila, výdajová strana HDP se co trendu jejích složek zřejmě oproti předchozím čtvrtletím příliš nezměnila. HDP v reálném vyjádření, bez sezónních a kalendářních vlivů stoupl meziročně jen o 1,5 % (ve druhém čtvrtletí +2,2 %, v prvním +2,8 % podle dosud nerevidovaných dat čtvrtletních národních účtů).

 

Příspěvek průmyslu se zřejmě ztenčil 

Proč takový pokles dynamiky? Produkce průmyslu stoupla ve třetím čtvrtletí meziročně jen polovičním tempem ve srovnání s druhým čtvrtletím, výkony celého sektoru služeb měřeno jejich tržbami dokonce poklesly. Jak lze v této situaci očekávat, že hrubá přidaná hodnota v ekonomice udělá divy? Vždyť už ve druhém čtvrtletí stoupla meziročně jen o 1,7 % a mezikvartálně o 0,8 % poklesla. A výsledek ve třetím čtvrtletí mohl být ještě horší, nebýt záchrany v podobě výroby aut. Ta se v červenci zvedla meziročně o neuvěřitelných 38 % a vyšší než pětinové bylo její tempo i v září. Slušné růsty vykázaly i obory s auty spojené, jako gumárenství a výroba plastů. To jistě k růstu HDP přispívá, i když právě hrubá přidaná hodnota v automobilovém průmyslu neváží relativně tolik, jako v jiných odvětvích. Zbytek průmyslu se drží hodně při zdi. Celé odvětví tak k přírůstku HDP přispělo a bude se zřejmě opakovat podobný scénář, jako ve druhém čtvrtletí – průmysl byl prakticky jediným nositelem růstu na nabídkové straně ekonomiky.

 

Služby trpí 

Tržby ve službách se ve třetím čtvrtletí ocitly dokonce pod průměrnou úrovní roku 2005. Jejich překvapivý meziroční pokles, reálně i nominálně, strhl do záporných hodnot i výsledky za všechna tři čtvrtletí. V roce 2011 tak byl podle těchto výsledků pokles tržeb podnikatelů ve službách reálně dokonce hlubší než v roce 2010, a to právě díky vývoji ve třetím čtvrtletí (-4,1 %). Dopravci v něm utržili meziročně méně o 1,3 %, ve skladování činil pokles tržeb 2,1 % a špatně na tom byli i majitelé restaurací (-4,5 %) nebo telekomunikační operátoři (-7,2 %). Jen pestrá skupina služeb s názvem administrativní a podpůrné činnosti vykázala meziroční růst tržeb, hlavně díky agenturám práce a cestovním kancelářím. Vývoj tak naznačuje, že podobně jako ve druhém čtvrtletí, kdy sektor služeb přírůstek HDP snižoval, došlo k obdobnému jevu i ve třetím čtvrtletí.

 

I vývoj cen potvrzuje sestupnou fázi ekonomiky 

HDP v nominálním vyjádření (v běžných cenách) poroste podle dalšího odhadu ČSÚ zřejmě ještě pomaleji než HDP reálně. Ceny v zahraničním obchodě se totiž vyvíjejí nepříznivě a ceny průmyslových výrobců ve třetím čtvrtletí meziročně stagnovaly (stagnace byla potvrzena i v aktuálních údajích za měsíc říjen). Spotřebitelská inflace je relativně nízká, v ČR jedna z nejnižších v EU. Shrnuto dohromady se úhrnná cenová hladina, důležitá pro výpočet nominálního HDP, snížila. Ovšem vývoj cen pro spotřebitele, i při relativně nízkých přírůstcích, je směsí položek spotřebního koše, kde k výrazným růstům cen dochází naneštěstí právě u nezbytných nákupů (potraviny, doprava). To povede zřejmě, tak jako v předchozích čtvrtletích, k dalšímu nepříznivému vývoji spotřeby českých domácností. Prosincový odhad HDP tuto skutečnost pravděpodobně potvrdí.

 

Více na:

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/chdp111511.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cipc111511.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cizc111511.doc

 

Foto: © hohojirozame - Fotolia.com

      

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?