Hlavní navigace

Konference o flexibilních pracovních úvazcích se koná již příští pátek

7. 6. 2011

Sdílet

Že ženy mají mít možnost vychovávat děti a zároveň uplatnit své vzdělání a schopnosti, se zdá být již samozřejmostí. Nicméně zaměstnanost žen ve věku 20 až 40 let je stále nízká. Jednou z příčin je zcela jistě také nedostatek flexibilních pracovních úvazků, které by ženám umožnily jednodušší návrat do práce po mateřské dovolené. Občanské sdružení Plenkyvpraci.cz a společnost T-Mobile proto připravily odbornou konferenci zaměřenou právě na oblast flexibilních úvazků, která se koná 16. června 2011 v budově T-Mobile v pražských Roztylech. 

 

Abychom nevymřeli...

„Průměrný věk zaměstnanců T-Mobile se pohybuje kolem 31 let a přibližně polovina z nich jsou ženy. Je tedy logické, že velké procento žen je na mateřské dovolené, nebo se na ni chystá. Zaměstnáváme nejlepší odborníky v odboru, a proto se snažíme o maximální ulehčení návratu maminek do pracovního procesu,“ vysvětluje Barbora Stejskalová, výkonná ředitelka lidských zdrojů T-Mobile, a dodává: „Velmi efektivním nástrojem v této oblasti jsou právě flexibilní úvazky; již delší dobu proto nabízíme práci z domova, flexibilní pracovní dobu či dělené a zkrácené pracovní úvazky. Rádi bychom naše pozitivní zkušenosti s těmito formami předali dále, protože máme za to, že jsou přínosné nejen pro ženy, ale i zaměstnavatele a celou společnost.“ 

Slova Barbory Stejskalové potvrzuje zjištění Národní ekonomické rady vlády (NERV): „Zvýšení dnes nízké zaměstnanosti žen ve věku 20 až 40 let na trhu práce o deset procentních bodů může vést ke snížení deficitu PAYG penzijního systému o více než 10 mld. Kč/rok, což představuje více než třetinu každoročního deficitu během následujících 20 až 30 let.“ Dále uvádí: „Veřejné rozpočty také přichází o velký objem daní a sociálních odvodů nepracujících žen. Dlouhá absence na trhu práce během rodičovství vede k degradaci lidského kapitálu a redukují se tím i celoživotní kariérní příležitosti žen. Vědomí těchto skutečností způsobuje také odkládání mateřství, snižuje ochotu mít více dětí nebo mít děti vůbec.“

 

Apely nestačí 

Česká republika má ve zmíněné oblasti opravdu co dohánět; pracovní možnosti pro matky s malými dětmi jsou stále velmi omezené. „K vyřešení této problematiky nestačí pouze apely na Vládu ČR, nýbrž i aktivní přístup ze strany zaměstnavatelů, a samozřejmě i ochota zaměstnankyň se po porodu vrátit zpět do pracovního procesu,“ říká Jana Vyhlídalová, zakladatelka občanského sdružení Plenkyvpraci.cz. Je jasné, že ženy s malými dětmi budou vyžadovat jiné formy pracovních úvazků, které jim umožní skloubit péči o děti a kariéru. Právě z tohoto důvodu se společnosti Plenkyvpraci.cz, APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství a T-Mobile rozhodly upozornit na tuto problematiku formou odborných setkání věnovaných ženám na mateřské dovolené a flexibilním pracovním úvazkům. 

Prvním z nich je konference s názvem „Práce z domova“, jež se uskuteční dne 16. června 2011 od 9:00 do 13:00 hodin ve společnosti T-Mobile (Tomíčkova 1, Praha 4 – Roztyly). Konference je určena především odborné veřejnosti z oblasti lidských zdrojů, účastníci by se měli dozvědět, pro jaký typ firem je práce z domova vhodná, jaké jsou její výhody a nástrahy. Prezentující z firem T-Mobile, ČSOB, Workline či LMC se podělí o své zkušenosti s tímto typem pracovního úvazku. Jistě zajímavou součástí konference bude odborný panel, kterého by se měli zúčastnit nejen zástupci již zmíněných komerčních firem, ale i právník, zástupce ČMKOS či Úřadu vlády ČR. Konferenci moderuje Pavla Kvapilová z České televize. 

Více informací lze najít na www.plenkyvpraci.cz; přihlášky na konference@aperio.cz. Účast je bezplatná.  

 

Zdroj: T-Mobile Czech Republic

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?