Hlavní navigace

Česká ekonomika v může roce 2015 růst nejrychleji z celé EU

4. 11. 2015

Sdílet

 Autor: © Warakorn - Fotolia.com
HSBC Bank opětovně zvýšila předpověď pro růst HDP České republiky na rok 2015. Ten předpokládá nově ve výši 3,8%, což by z České republiky učinilo nejrychleji rostoucí ekonomiku ze všech evropských trhů, pokrytých HSBC. Banka to zveřejnila ve své čtvrtletní analýze EUROPEAN ECONOMICS vydávané společně pro celou Eurozónu, Rusko a Turecko.

V minulém čtvrtletí HSBC upozornila na to, že česká ekonomika zvyšuje svojí výkonnost v porovnání se státy, jako jsou Maďarsko nebo Polsko. Údaje za druhé čtvrtletí 2015 ukazují, že tento trend pokračuje.  Z toho důvodu banka HSBC ještě zvyšuje svou předpověď pro meziroční růst HDP v roce 2015 z 3,4% na 3,8%.

 

Meziroční růst v posledním čtvrtletí dosáhl úrovně 4,4%, osobní spotřeba rostla o 3,1% a pozitivně se promítnul i výsledek čistého exportu. Vývoz do Německa také rostl v tomto čtvrtletí vyšším tempem, posunul se ze 7,2% na 7,9%. I proto očekává HSBC po zbytek roku ještě o něco vyšší růst, než jsme předpokládali v minulém čtvrtletí. Hodnotíme to jako opakovaný pozitivní signál pro českou ekonomiku,“ říká Michael Hordley, generální ředitel HSBC v České republice.

 

HSBC předpokládá, že osobní spotřeba a investice zůstanou nadále robustní po zbytek druhé poloviny roku, neočekává se však velká pomoc od zahraniční poptávky. Data mezinárodního obchodu ukazují nárůst exportu ve druhém čtvrtletí na 7.8% ze 6,8% ve čtvrtletí prvním. Naopak globální růst zůstává I nadále pomalý a proto HSBC učinila pouze drobnou korekci výhledu růstu českého HDP z 2,3% na 2,4%.

 

„Nejdůležitější otázkou zůstává, jestli bude toto tempo růstu stačit k vytvoření tlaku na inflaci taženou poptávkou. V souladu s naším očekáváním se celková inflace ve druhém čtvrtletí zvýšila z 0,1% na 0,7%. Předpokládáme tedy, že dvouprocentního inflačního cíle nebude dosaženo před rokem 2017, dodává Michael Hordley.

Byl pro vás článek přínosný?