Hlavní navigace

Vzdělávání zaměstnanců: raději příspěvek než úhrada plné výše

4. 11. 2015

Sdílet

Jen 14 % dotázaných vedoucích pracovníků by bylo ochotno uhradit plnou výši finančních nákladů na vzdělání svého zaměstnance. Drtivá většina by volila spíše finanční spoluúčast.

Tyto a další údaje vyplynuly z průzkumu agentury IPSOS zpracovaného pro Institut CEMI. Dotazováni byli zástupci středního a vyššího managementu firem působících na území České republiky.

 

Finanční spoluúčast na vzdělávání zaměstnanců, kterou by byli ochotni nejčastěji investovat jak muži, tak ženy, se pohybuje v rozmezí 50 – 79 %. V rozložení respondentů, kteří zvolili tuto variantu, by častěji (60 %) takto motivovali svého podřízeného muži. Ženy zaměstnavatelky byly v této kategorii zastoupeny ze 40 %. Shodné zastoupení obou pohlaví nastalo u varianty spoluúčasti v rozmezí 20 – 49 % nákladů spojených se studiem. Ze všech dotazovaných by tuto míru spoluúčasti zvolilo 22 % respondentů.

 

Plné financování rozvoje svých zaměstnanců by nezvolil ani jeden muž. Ovšem 14 % respondentek by v plné výši své podřízené podpořilo. Z průzkumu agentury IPSOS tak vyplývá, že ženy jsou ochotny do vzdělávání svých zaměstnanců investovat více financí než jejich mužské protějšky.

 

„Řada českých zaměstnavatelů pochopila, že vzdělávání zaměstnanců je důležité pro posun firmy. Současně ovšem přechází na model finanční spoluúčasti. Před několika lety bylo běžné, že zaměstnavatelé platili vzdělávací kurzy v plné výši. Pochopili ale, že zaměstnanec je při vzdělávání daleko silněji motivován, pokud se na těchto aktivitách také finančně podílí. Efektivita se tak zvyšuje ve všech rovinách,“ uvádí k tomuto tématu ředitel institutu CEMI Štěpán Mika.

Cloud24

 

Zdroj: Průzkum agentury IPSOS pro institut CEMI

Byl pro vás článek přínosný?