Hlavní navigace

ČSÚ: Nejnovější statistiky poněkud mírní pesimismus

Sdílet

 Autor: © caironbohemio - Fotolia.com
Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 6. ledna. ČR dosud nikdy nevyvezla a nedovezla zboží ve vyšší hodnotě, než v loňském listopadu. Ale…

Obrat zahraničního obchodu byl rekordní. Také tempa exportu i importu byla proti stejnému období loňského roku lepší a proti září a říjnu ožila. Posílil export na Východ v tempech převyšujících trojnásobně české vývozy do Německa. Tím ale výčet evidentních pozitiv končí.

Čeští exportéři umístili v listopadu na ruský a čínský o pětinu, respektive čtvrtinu více zboží než před rokem, ale objemy jsou to stále velmi nízké – vývoz do Ruské federace není ani desetinový ve srovnání s vývozem do Německa, do Číny se vyváží také jen pouhá desetina objemu směrovaného na slovenský trh. I když diverzifikace směrem k jiným teritoriím, než je Evropská unie, je z pohledu dosavadního zaměření českého export více než žádoucí, půjde pravděpodobně o běh na delší trať. A zboží?

 

Drahomíra DubskáVšechno je jinak...

I když vyvezených strojů a dopravních prostředků bylo v hodnotě více než ve stejném období 2010, jejich poddíl na celkovém exportu poklesl. To dobrou zprávou není, neboť právě exportovanými objemy této skupiny se měří „kvalita“ vývozu. Naopak stoupl podíl vyvážených polotovarů a materiálů, což je opět jev charakteristický pro období, kdy ekonomiky našich největších obchodních partnerů z EU nijak závratně nerostou. Komplementární charakter těchto exportů a jeho posílení tak zcela zapadá do mozaiky současné podoby reálné ekonomiky EU.

Je tu ještě jedna věc, která mírní dobrý pocit z aktuálně zveřejněných čísel o zahraničním obchodě. V listopadu a prosinci totiž dovozy a vývozy posilují každoročně (i loňský listopad byl v obou případech silnější než průměr za předchozí tři měsíce). Jejich charakter je – jak statistici říkají – silně sezónní. Pokud se data o tento sezónní vliv očistí, je tempo obchodu podstatně skromnější: dovoz do České republiky nestoupl v listopadu o 6,3 %, ale jen o 2,7 % a vývoz meziročně prakticky stagnoval (vykázaný růst o 9,6 % byl po očištění vyšší jen o 0,6 %).  

 

Velkých staveb ubývá...

Překvapivě dobrý výsledek ukázal i průmysl. Produkce stoupla v listopadu meziročně více než kolik byl průměrný růst od poloviny roku. Příčinou byla opět vysoká dynamika výroby automobilů, ale i tentokrát i ostatních dopravních prostředků, u nichž došlo k dokončení některých velkých zakázek.

Stavební firmy působící v pozemním stavitelství vykázaly poprvé po osmi měsících růst. Nezpůsobila ho však nová bytová výstavba, kde naopak došlo k hlubšímu meziročnímu propadu. Velkých staveb ubývá už prakticky celé dva roky a stavebnictví tak celkově opět zůstalo pod loňskou úrovní. I když trendová křivka i křivka sezónně očištěných dat ukazuje zhruba od srpna mírné zlepšování, jsou údaje bohužel stále výrazně v “červeném“. Chybí poptávka.

 

Více na:

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cvzo010612.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpru010612.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csta010612.doc

 

 

soutez_casestudy

Foto: © caironbohemio - Fotolia.com

   

Byl pro vás článek přínosný?