Hlavní navigace

Flash HDP: Růst české ekonomiky je meziročně rychlejší, ale i dražší

15. 2. 2011

Sdílet

Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 15. února.

Bleskový odhad HDP a tempo růstu cen výrobců v posledních měsících ukázaly, že současný růst české ekonomiky „není žádná láce“. HDP v loňském posledním čtvrtletí meziročně v reálném vyjádření při očištěních dále zrychlil na +2,9 %, mezikvartálně však již dále neakceleroval (+0,5 %). Růst cen výrobců byl oproti tomu podstatně rychlejší. Významně vzrostly i ceny v zahraničním obchodě – ty dovozní se však zvedají rychleji než vývozní, takže výsledný dopad na ekonomiku už třináct měsíců příznivý není.

 

Ceny, ceny, ceny… 

Růst cen výrobců v průmyslu a zemědělství v lednu reagoval na vývoj trhů s komoditami – drahá ropa a rostoucí futures na potravinové komodity vytáhly meziměsíční indexy v ČR na +1,4 %, resp. +3,6 %. Meziročně jsou ceny v zemědělství nadále o téměř čtvrtinu výš, v průmyslu skoro o pět procent. Ve stavebnictví cena práce stagnuje, stejně jako ve službách pro podnikatele. Tlak na růst výrobních cen zemědělců a průmyslníků mající původ na světových trzích zřejmě nepoleví. Rizikem v cenovém řetězci je pro spotřebitelskou inflaci nejen tento fakt, ale i její růst vlivem zamýšlených daňových změn (sjednocení DPH na 19 až 20 %).

 

Drahomíra DubskáNabídka v ekonomice posílila 

Co je původcem vyšší růstové dynamiky odvozené prozatím jen z indikátorů mapujících nabídkovou stranu ekonomiky? Především tempo hrubé přidané hodnoty v průmyslu. Sílu ukázali tradiční tahouni (výroba aut a elektrických strojů) spolu se strojírenstvím. S poptávkou v ekonomice to však může být jinak – flash odhad ekonomického růstu s ní zatím nepracuje. Její rovnoměrnost zřejmě další zpřesněný odhad HDP, zdá se, nepotvrdí.

 

Spotřeba mnoho růstových nadějí neskýtá 

Stát šetří, vládní výdaje tedy HDP výš zřejmě netlačí. A výdaje českých domácností? Zaměstnanost ve vyspělých zemích narůstá (alespoň podle odpovědí z konjunkturních průzkumů) v reakci na globální růst, její očekávání jsou nejvyšší za poslední tři roky. Ovšem nové ekonomiky se z tohoto vývoje zatím netěší – během roku 2010 dokonce očekávání růstu zaměstnanosti spíše mírně klesala. U nás celková zaměstnanost, v pojetí národních účtů a očištěná o vliv sezónnosti, ve čtvrtém čtvrtletí již meziročně nepatrně stoupla a mezičtvrtletně byla vyšší dokonce o půl procenta. Čísla za celý rok však vyšší počet zaměstnaných lidí proti roku 2009 dosud nepotvrdila. Vzhledem k poklesu důvěry spotřebitelů v posledních měsících loňského roku a tržeb v maloobchodě lze soudit, že spotřeba domácností ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě výrazně nestoupala.

 

Zesílily investice do zásob? 

Relativně velký mezikvartální skok v objemu investic do fixních aktiv v předloňském posledním čtvrtletí je třeba určitě brát v úvahu – tato vyšší srovnávací základna pro dynamiku v loňském posledním čtvrtletí příliš optimismus do žil nenalévá. Ani když uvážíme, že v loňském třetím čtvrtletí se investice do fixních aktiv vzchopily poprvé po devíti kvartálech meziročních poklesů. Solární boom loni v posledních měsících také zřejmě ochabl (omezená připojení do sítě). Čistý vývoz se rovněž zredukoval. Co tedy zbývá? Růst zásob. Ten s největší pravděpodobností dále pokračoval, protože respondenti v konjunkturních průzkumech v té době uváděli, že za zvětšující se bariéru růstu považují nedostatek materiálu.

I investice do zásob však mají své meze. Až budou zásobníky naplněné k prasknutí, co pak? Co požene výš český ekonomický růst? 

 

Autorka je analytičkou Českého statistického úřadu

 

Více na:

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpoh021511.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cipc021511.doc

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cizc021511.doc

 

Byl pro vás článek přínosný?