Hlavní navigace

Hubené mzdy, malé výdaje

Sdílet

Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 7. června.

Ještě nikdy od roku 2000 nebyl přírůstek mezd tak nízký jako letos v prvním čtvrtletí. I proto lidé méně nakupují – tržby v maloobchodě se v dubnu proti stejnému období loni opět snížily – avšak ani nešetří. Jestliže loni ke konci března dokázaly české domácnosti posílit meziročně své úložky na žirových účtech, termínovaných vkladech a spořicích účtech o téměř 173 mld. korun, letos jen o 88 mld. korun. Není se co divit – zaměstnání ztratilo v prvním čtvrtletí podle výběrového šetření Českého statistického úřadu nejvíce lidí od roku 1993 (trh práce se meziročně smrskl o 118 tisíc osob).

 

Drahomíra DubskáZávětří nepodnikatelského sektoru? 

V prvním čtvrtletí nabíral pracovníky především veřejný sektor (správa, obrana, školství, zdravotnictví), nepatrně i odvětví informatiky. V tomto odvětví sice průměrná mzda meziročně poklesla, ale ve veřejném sektoru u vyjmenovaných odvětví naopak průměrné měsíční mzdy rostly, a to tempem vyšším než v průměru za ekonomiku – pro státní pokladnu zpráva jistě zajímavá. Poklesy zaznamenaly branže s nejvyšší průměrnou mzdou (informatika, peněžnictví), ale i odvětví obchodu. Nejvíce klesly mzdy v profesních, vědeckých a technických činnostech. V ostatních odvětvích průměrná mzda stoupla, v nepodnikatelské sféře více (+669 korun) než u podnikatelů (+440 korun). Nůžky tak zůstaly nadále rozevřené ve prospěch mezd v nepodnikatelské sféře, i když už ne tak výrazně jako ve druhém až čtvrtém čtvrtletí 2009. Logika krize je neúprosná.

 

Co je nezbytné, nebrat 

Lidé si zřejmě rozmýšlejí nákupy věcí, které lze odložit. Tím lze vysvětlit i okolnost, že dubnový pokles tržeb obchodníků byl způsoben především nižšími nákupy nepotravinářského zboží a aut. Právě prodej automobilů způsobil „houpačku“ tržeb za měsíc březen a duben. Zatímco březnový silný nárůst prodejů motorových vozidel a autodílů ovlivnil prakticky celý meziroční přírůstek tržeb (k růstu o 3,9 % přispěl plnými 3,5 procentními body), na dubnovém propadu tržeb se podílel zhruba třetinou (-4,5 %, -1,6 procentního bodu). První registrace motorových vozidel klesly meziročně o 15 %, zatímco loni o 12 % stouply (u nových aut dokonce o 20 %). Podepsaly se na tom loňské legislativní změny na podporu oživení ekonomiky. Nákupy nových osobních aut pro podnikatele získaly díky jim na atraktivnosti (zkrácení doby odpisů, změna odpočtů DPH, aj.). Změny vstoupily v platnost právě v dubnu a výrazně tak ovlivnily srovnávací základnu.

Ani jaro, i když studené, neoživilo tržby v hobby obchodních řetězcích zaměřených na zahrádkáře. V dubnu vesměs zaznamenaly pokles. Ostatní známé obchodní řetězce (nespecializované prodejny) vykazovaly výsledky smíšené (růsty i poklesy tržeb). Lidé neutrácejí a šetří i na nákupech potravin (-3,5 %), i když ne tolik jako u nepotravinářského zboží (-5,6 %) nebo aut (-5 %). Přírůstek HDP tím bude ovlivněn nepříznivě.

 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu 

 

Text informací o vývoji průměrných mezd v prvním čtvrtletí a maloobchodních tržeb v dubnu 2010 vydaných dnes v 9 hodin lze najít na následujících stránkách Českého statistického úřadu:

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpmz060710.doc

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cmal060710.doc

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?