Hlavní navigace

Ideální proces reportingu: informace kdykoliv a kdekoliv

17. 6. 2011

Sdílet

Proces reportingu v moderním pojetí, to bylo hlavní téma workshopu, který pro své členy před nedávnem uspořádala Česká asociace pro finanční řízení.

Mezi hlavní probírané body patřilo srovnání typické současné podoby reportingu s podobou co možná ideální, úloha controllingu při reportingu obecně či vhodné nástroje pro reporting. O procesu reportingu přednášeli přední odborníci Michal Kaštovský a Michal Lukanič. 

 

Controlling je pravá ruka managementu

„Reportingem rozumíme zpětnou vazbu, která je pro vedení velmi důležitá,“ začal M. Kaštovský. „Management však dostává reporty většinou pozdě a často jsou navíc nepřehledné. Data bývají manuálně zpracovávána, a proto pak dochází i k chybovosti,“ kritizoval současnou podobu reportingu. „Z těchto důvodů je důležité, aby se dostaly reportované informace k manažerům včas a to včetně potřebných komentářů a doporučení. Jsou-li všechny informace dosažitelné odkudkoli, pak je to ideální stav.“

Na jeho slova navázal M. Lukanič. „Všechno souvisí se vším, reporting zasahuje do více oblastí: týkají se středního managementu, oddělení controllingu a IT, ale i různých divizí,“ vysvětloval. Důraz kladl právě na controllery ve firmách: „Controlling je svědomí firmy a aby mohl ´“hlodat“, potřebuje odpovídající pravomoci. Controlling je pravá ruka managementu.“ M. Lukanič s účastníky také rozebral, jakých nástrojů je třeba k dosažení ideálního reportingu použít. Pro lepší názornost bylo připraveno několik ukázek z reportovacího řešení Oracle BI; v rámci nich byla proti sobě postavena aplikace Oracle BI a reportingová řešení využívající MS Excel. Účastníci si tak mohli vytvořit vlastní názor na výhodnost a přínosy jedné či druhé možnosti.

Workshop s názvem Proces reportingu v kontextu moderních nástrojů se konal ve spolupráci se společností Sefira: Michal Kaštovský zde působí jako Business Development Consultant, Michal Lukanič jako BI/EPM Consultant. Akci navštívil rekordní počet účastníků.

 

soutez_casestudy

Zdroj: Česká asociace pro finanční řízení

 

Byl pro vás článek přínosný?