Hlavní navigace

IT projektoví manažeři berou až patnáct tisíc korun za den

29. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Projectman.cz, portál zaměřený na vzdělávání, informace a personalistiku v oblasti projektového řízení, analyzoval činnost 350 IT projektových manažerů, které v ČR sdružuje. Zabýval se profesionalitou, způsobem práce a výší odměn.

Důvodem pro zpracování výzkumu bylo zmapování současné situace na poli projektového řízení v České republice a následovná tvorba koncepce jeho dalšího rozvoje. „Při rozlišení kvality projektových manažerů hraje klíčovou roli pět základních vlastností — znalost jazyků, zkušenosti, odborné znalosti, certifikáty a velikost dosud řízených projektů,” říká o závěrech Petr Janiš, projektový manažer a spoluzakladatel Projectman.cz. Stejně jako se výrazně liší schopnosti a zkušenosti projektových manažerů, liší se i jejich finanční ohodnocení. 

„V současnosti je ohodnocení projektových manažerů na dvou extrémech. Maximum je až 15 tisíc Kč za den nebo 130 tisíc za měsíc, minima se naopak pohybují kolem 40 tisíc Kč za měsíc,“ komentuje výsledky Janiš.

 

Na základě zpětné vazby a dlouhodobých zkušeností, které Projectman.cz využívá v oblasti lidských zdrojů pro projektové řízení, lze projektové manažery rozdělit do pěti základních typů podle jejich dovedností, z nichž pouze tři lze považovat za profesionály vhodné pro business: 

Amatér

Je nebo se chová jako nováček v projektovém řízení. Chybí mu základní manažerské předpoklady, zpravidla nezvládá time-management, je nespolehlivý a labilní. Nedostatečnou odbornost se snaží dohnat nepatřičnou certifikací. Často je motivován touhou po penězích. Zcela nevhodný. 

Akademik

Díky teoretickým znalostem je schopen projekty vést, ale špatně naslouchá požadavkům a při náročných situacích ztrácí kontrolu. Spíše než do konkurenčního prostředí se hodí do státní správy. Pro business nevhodný. 

Praktik

Ví, jak řešit problémy, je pracovitý a prakticky orientovaný. Je spolehlivý a při jednání pozorný a sympatický. Často problém vyřeší díky papíru, tužce a koncepčnímu přemýšlení. Pohybuje se v rozumné cenové hladině a je těžké jej získat. Vložené úsilí a jeho motivace se společnosti bohatě vrátí. 

Odborník

V oboru často jedinečný člověk, který mnohdy disponuje pokročilou znalostí např. SAP, Siebel, datových skladů nebo business inteligence. Je expertem na složité situace vyžadující široké pochopení a vysoké nasazení. Na trhu je nedostatkový, ale díky vysoké ceně je poměrně dobře dostupný. 

Šampión

Zcela výjimečný manažer, který dovede využít letitých zkušeností na poli projektového řízení. Bez problémů proaktivně vede velké projekty a přináší maximální užitek. Disponuje výbornou znalostí jazyků a vysokou certifikací a detailně zná trh. Pro business a často i celé odvětví je velmi ceněným vizionářem a osobností s vysokým přínosem. Díky vysoké ceně je na trhu relativně jednoduše dostupný.

 

Chyběl profesionální headhunting 

„Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit jednoznačné zvyšování celkové úrovně českých projektových manažerů. Pozitivně vychází také srovnání se zahraničím. Dalo by se říci, že pro špičku projektového řízení dnes již neexistují hranice mezi státy a kvalitní manažer si vybírá především podle velikosti a zajímavosti projektu,“ shrnuje Janiš. 

„Ukázalo se, do jaké míry zde chyběl profesionální headhunting s aktuálním přehledem o stavu na trhu projektových manažerů. Díky osobní znalosti kandidátů dokážeme vybírat vhodné manažery do každého business prostředí konkrétní firmy a projektu,“ dodává Pavel Šmejkal, partner společnosti.

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?