Hlavní navigace

Každý pátý Evropan neplatí své dluhy úmyslně

18. 3. 2015

Sdílet

 Autor: © dimasobko - Fotolia.com
Podle údajů ČNB připadá v průměru na každou českou domácnost neuhrazený dluh ve výši 13.414 Kč. Častým důvodem nesplácených dluhů je kromě dočasných finančních problémů a zapomnětlivosti i úmysl neplatit. V Evropě záměrně neplatí 21% dlužníků.

Tento trend je podle průzkumu mezinárodní inkasní agentury EOS KSI nejvíce patrný na Slovensku, v Bulharsku a Rusku.

 

Na své pohledávky zapomínají nejvíce Britové

Evropani na své pohledávky často zapomínají. Nejhůře jsou na tom ve Velké Británii, kde na úhradu zapomene 53 % dlužníků, dále na Slovensku 33 % a v Německu 32 %. Zadlužené klienty ve východní Evropě charakterizuje záměrné obcházení povinnosti platit. S tímto přístupem se lze setkat u 25 % z nich. V západní Evropě jde o každého pátého. „Existuje kategorie dlužníků, kteří se spoléhají na to, že jejich nesplacené závazky budou promlčeny. Tato strategie se jim bohužel nezřídka vyplácí, věřitelé totiž pohledávky mnohdy ani nezačnou vymáhat. U přeshraničních dluhů to platí dvojnásob,“ uvádí Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.

 

Míra nezaměstnanosti není měřítkem

Z průzkumu vyplývá, že jako původce nesplácených dluhů byla ve východní Evropě výrazně častěji uváděna špatná ekonomická situace a nezaměstnanost. Naopak španělští klienti si na své platby myslí, zaplatit zapomenou pouze 4 %, a to i navzdory vysoké míře nezaměstnanosti. „Automaticky nelze spojovat míru nezaměstnanosti s předpokladem, že se klient v dané zemi bude platbě vyhýbat. Velká míra ekonomické aktivity v některých státech může být totiž neohlášená. Neznalost místních podmínek je proto vhodné řešit využitím mezinárodně působících společností se znalostí lokálního prostředí,“ komentuje Vachel.

 

Němci si často stěžují

soutez_casestudy

Co mají oba regiony společné, je nízké procento stížností a reklamací. Zákazníků, kteří takto prodlužují dobu splatnosti, bylo průměrně 5 %, z toho nejvíce v Německu (10 %). Hlavní překážkou včas uhrazených pohledávek v celé Evropě jsou však stále dočasné rozdíly mezi výdaji a příjmy.


O průzkumu: Společnost EOS KSI realizovala průzkum platební morálky za rok 2014 v segmentu B2B a B2C v 2.600 firmách z 12 evropských zemí (Německa, Velké Británie, Francie, Belgie, Ruska, Polska, Španělska, Rumunska, Řecka, Bulharska, Maďarska a Slovenska). Společnosti byly dotazovány na všechny aspekty spojené s platebními transakcemi a obecně na ekonomické trendy v dané zemi.

Byl pro vás článek přínosný?