Hlavní navigace

Konjunkturní průzkum: křivka důvěry jasné signály nevysílá

24. 11. 2010

Sdílet

Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 24. listopadu.

Průmysl vidí budoucnost hůř až na jaře, stejně jako podnikatelé ve službách. Obchodníci jsou v předvánoční eufórii, stavebnictví se pomalu probírá. A lidé soudí, že tak strašné to s jejich financemi příští rok přece jen nebude. Řekli to respondenti, podnikatelé i nepodnikatelé, v listopadovém konjunkturním průzkumu Českého statistického úřadu. Přesto již třetí měsíc souhrnný indikátor důvěry jednoznačný trend neurčil. 

 

Drahomíra DubskáPrůmysl – teď dobré, pak nejisté 

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se již třetí měsíc vychyluje nahoru či dolů jen nepatrně tažen jako obvykle vývojem důvěry podnikatelů. Protože právě v podnikatelském indikátoru hraje největší roli průmysl – je v něm zastoupen s vahou 40 % – jsou nálady průmyslníků významným tahounem souhrnného ukazatele sentimentu. A právě listopadový průzkum v průmyslu ukázal, že ač je hodnocení celkové ekonomické situace, poptávky, výrobní činnosti a zaměstnanosti v pořádku (vesměs se zvýšilo směrem nahoru), s očekáváními pro příští tři měsíce, a zejména příštích šest měsíců to tak růžové není. Podnikatelé v průmyslu vidí ekonomickou situaci do února sice nepatrně optimističtěji než se jim zdála v říjnu, ale pro příští půlrok soudí, že bude hůř.

 

Investice převážně na obnovu 

Šetření o předpokládaném vývoji investic odhalilo, že celkově bude letošní rok zhruba na úrovni loňska. Tedy žádná sláva, s ohledem na výrazný loňský propad investic v roce krize. Ty navíc budou mít podle respondentů, jak se zdá, podobu pouhého „ošetření ran“ – hodlají především obnovovat výrobní zařízení. Pouze čtvrtina chce rozšiřovat výrobní kapacity a nakupovat nové technologie. Že by jen doznívání fotovoltaického boomu?

 

Obchodníci zbrojí 

V budoucích očekáváních jsou optimističtí vlastně pouze obchodníci, a to nejen pro příští tři měsíce, kdy jsou před nimi předvánoční prodeje a pak předpokládaný zájem lidí v důsledku lednových slev. Zvýšili zásoby. Ale ekonomickou situaci vidí hůř než v říjnu, stejně jako podnikatelé z vybraných odvětví služeb, kteří si teď poptávku pochvalují, ale pro příští tři měsíce ji hodnotí hůř než v říjnu.

 

Posun oproti krizi 

Není dobré, že průmysl vidí vzdálenější budoucnost hůř. Jde o nejcitlivější cyklické odvětví a sentiment v něm budoucnost předjímá. Ale o tom, jak velký krok z krize byl učiněn, svědčí srovnání: zatímco ještě letos v únoru mělo ekonomickou situaci za dobrou jen asi 22 % podnikatelů v průmyslu, teď už 40 %. Vyšší zaměstnanost čekalo tehdy 11 % odpovědí z průmyslu, nyní 20 %. Jen u nasazených cen si v průmyslu tolik neslibují, přestože i zde je patrný posun – v únoru uvažovalo s vyššími cenami asi 8 % dotázaných, v listopadu 17 %. I když v odpovědích z ostatních odvětví nejsou posuny tak výrazné, lze jejich vlivem na trh práce zřejmě vysvětlit i navození mírně lepší nálady u spotřebitelů, k níž došlo po čtyřech měsících poprvé.

 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu 

 

Více na:

soutez_casestudy

http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/ckpr112410.doc

 

Byl pro vás článek přínosný?