Hlavní navigace

Krizový manažer: lidem nic než pravdu

29. 12. 2010

Sdílet

„Často přináším dvě špatné zprávy: že se budou snižovat platy a že polovinu zaměstnanců propustím,“ říká Václav Novák, který se podílel na záchranném plánu ČSA, krizovém financování Setuzy i na finanční a provozní restrukturalizaci holdingu Vítkovice.
Andrea Popovová 29. 12. 2010

Václav Novák ze společnosti M. L. Moran, jehož pražská přednáška byla vánočním dárkem pro členy České asociace pro finanční řízení (CAFIN), se věnuje výhradně krizovému managementu a je špičkou ve svém oboru.

Chce-li podle něj manažer vyvést firmu z krize, musí nutné změny vysvětlit jak nadřízeným, kteří mají moc o změnách rozhodovat, tak také podřízeným. „Piloti a zaměstnanci ČSA museli být na mé straně,“ popisuje záchranu českých aerolinek, „proto jsem se osobně setkal s 1 500 zaměstnanci z celkového počtu 4 500. Přesvědčit zaměstnance bývá ten nejsložitější úkol,“ říká Novák, „Oni jsou ti, kteří přicházejí o peníze.“ Optimální je ovšem podle něj řídit potřebné změny dokud ještě nebují krize, k čemuž pohříchu málokdy dojde.

 

Václav NovákJak si Václav Novák vybírá spolupracovníky? CV je pro něj orientační informací, kromě zdůrazňované velmi silné uchazečovy motivace uspět má tři požadavky:

* znalost angličtiny,

* schopnost právního vědomí,

* kvalifikovaný ekonomický pohled na problematiku daného úkolu.

Jako klíčovou ovšem vidí úlohu finančního ředitele: „CFO je po generálním řediteli jedinou osobou, která ovlivňuje zásadní věci týkající se chodu firmy“. 

Krizový manažer Václav Novák stojí i za restrukturalizací Vítkovic – tu nejprve sám ale odmítl. Nakonec na nabídku kývl a před zaměstnanci neskrýval pravdu: „Měl jsem pro ně dvě špatné zprávy: že se budou snižovat platy a že polovinu z nich propustím.“ I přes drsný začátek získal důvěru odborářů a to tím, že trávil ve firmě hodiny navíc, až zaměstnanci pochopili, že bez plánových změn společnost padne. 

 

 

Přednášející po příkladech ČSA a Vítkovic zrekapituloval pět zásadních kroků nutných při jakékoliv restrukturalizaci: 

* zajistit peníze,

* zprůhlednit chod firmy (controlling),

* ořezat náklady,

* přejít na procesní řízení,

* motivovat zaměstnance. 

Důležité jsou podle Nováka rovněž následné rozvojové kroky, je jich také pět:

  • stanovit strategickou vizi,
  • koncentrovat se na tržby a marže,
  • určit inovace,
  • rozhodnout o investicích,
  • zvážit akvizice.  

Uvedené kroky zaručují podle Václava Nováka úspěch. Důraz kladl zvláště na controlling, k němuž má podle svých slov kladný vztah: „Potenciál controllingu u nás není zdaleka ještě vyčerpán. Controlling nesleduje halíře, ale trendy.“

 

Během živé diskuse na konci přednášky, kterou stejně jako celé setkání moderoval Ladislav Profota, jednatel Controller-Institutu, se členové CAFIN například ještě dozvěděli, že je důležité, aby byl při řešení nutných změn vedoucích k záchraně podniku veřejně označen nějaký konkrétní spojenec a také nepřítel. „Nepřítel je společné téma pro strany, které by se spolu jinak nebyly schopné dohodnout,“ zdůvodnil svoji myšlenku Václav Novák. V závěru se podělil ještě o jeden poznatek: „Odměňováni jsme podle toho, co si domluvíme. Ne podle toho, co si zasloužíme.“